ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Sarkozy hétfőn Írországban keresi a kiutat

Nicolas Sarkozy francia államfő hétfői hatórás írországi látogatása során találkozni kíván valamennyi politikai párt vezetőjével, hogy közösen találjanak kiutat a lisszaboni szerződés írországi elutasítását követő intézményi válságból.
Létrehozva: 2008. július 20., 15:30
nyomtat küld

"Az íreknek újra kell szavazniuk" - a francia elnöknek a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP)képviselői előtt múlt kedden, zárt körben elhangzott, de azonnal kiszivárgott mondata sajtóbeszámolók szerint óriási felháborodást keltett Írországban. A szigetország lakói alig öt hete 53,4 százalékos többséggel utasították el népszavazáson az uniós reformszerződést, s ezért a francia elnök javaslatát ír politikusok idő előttinek és sértőnek nevezték.

Sarkozy - aki célul tűzte ki, hogy még a francia uniós elnökség alatt, azaz az év vége előtt megoldást kell találni a kialakult válságra - a legjelentősebb ír napilapnak adott szombati interjújában csillapítani próbálta a kedélyeket és jelezte: látogatásának elsődleges célja, hogy "meghallgassa és megértse", miért utasították el az ír választók az unió korszerűsítésére hivatott lisszaboni szerződést. Diplomáciai körök pedig arra hívták fel a figyelmet, hogy Sarkozy kontextusból kiragadott mondata csak egy lehetőségként hangzott el a kialakult válságra kínálható megoldások közül.

Brian Cowen ír miniszterelnök közlése szerint a francia elnökkel elköltött munkaebédjét követően Sarkozy mindkét tábor képviselőivel, a reformszerződést támogató és azt elutasító politikusokkal, szakszervezeti vezetőkkel, gazdákkal és ifjúsági szervezetek képviselőivel is találkozik Dublinban.

Eamon Gilmore munkáspárti pártvezér, aki egyébként Cowen szövetségese volt a szerződés jóváhagyásáért folytatott kampányban, viszont nem kíván a kerekasztalnál helyet foglalni. A politikus elsősorban a francia elnök látogatásának formai jegyeit kifogásolta: "Az ötlet, miszerint Sarkozy elnök Írországba jön, hogy meggyőzzön bennünket véleményünk megváltoztatásáról, vagy meghallgasson minket, három percet biztosítva mindenkinek a megszólalásra, némileg arrogáns" - jelentette ki Gilmore. A legnagyobb ellenzéki párt, a Fine Gael vezetője, Enda Kenny is bojkottálni kívánja a találkozót.

A francia elnök megbeszélései a legnagyobb diszkréció mellett, zárt ajtók mögött folynak majd. Elemzők szerint látványos áttörés nem várható, Dublinnak még időre van szüksége a megoldás megtaláláshoz.

Philippe Moreau Desfarges, a Nemzetközi Kapcsolatok Francia Intézetének (IFRI) kutatója leszögezte: még mielőtt nyomást gyakorolnának Dublinra egy új népszavazás érdekében, Sarkozynek meg kell arról bizonyosodnia, hogy a többi európai ország ratifikálja a lisszaboni szerződést. Írországon kívül a többi 26 tagállamban a jóváhagyás parlamenti úton történik, Csehországban, Svédországban és Olaszországban ez még várat magára. Emellett Lech Kaczynski lengyel és Horst Köhler német elnök sem írta még alá a ratifikálást kihirdető törvényt.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések