ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Modern búcsúcédulák

A jó múltkorában a pusztazámori szemétlerakó előtt állva Sólyom László példamutatónak találta a helyi munkafolyamatokat, egyszersmind felhívta a lakosság figyelmét arra, hogy fordítson nagyobb figyelmet a szelektív hulladékgyűjtésre. Csakhogy a probléma - az embernek és környezetének, élete terének aggasztó különválása - mélyebb: hosszú távon azt is fenyegeti, hogy a kedves olvasó kezében tarthassa az újságot.
Létrehozva: 2008. szeptember 2., 08:12 | Utoljára frissítve: 2008. szeptember 2., 09:37
nyomtat küld

A köztársasági elnök szavaival furcsa kontrasztot mutat az a gyakorlat, amelyet reggeli kocogásaim során nemegyszer tapasztalok: a derék polgárok által négy külön tárolóba gyűjtött műanyag-, üveg- és egyéb hulladékot a szállítók szépen összeöntik egyetlen nagy rekeszbe, majd az egész szállítmány útnak indul a szeméttelepre. Ily módon sok esetben az elkülönített gyűjtés csak "népnevelő" célzatú. Amúgy is elgondolkodtató, hogy talán nem a gombhoz kellene varrni a kabátot. A gyűjtés átgondolása helyett tán a pazarlás megakadályozása lenne a célszerű - hiszen ideális esetben az élet központi eleme nem lehetne a fogyasztás. Hogy ideje összehúzni a nadrágszíjat, azt jól mutatja a tény: az emberiség 1950 óta többet fogyasztott el a planéta természeti kincseiből és erőforrásaiból, mint előtte, az ismert korokban összesen. Továbbá ha az ezredfordulón tapasztalható környezetszennyezést és energiafelhasználást vesszük alapul, akkor 2050-re pontosan kettő Föld méretű bolygóra lenne szükségünk, hogy a mai életszínvonalunkat fenntarthassuk, és elférjen a szemetünk. Értelemszerűen ez lehetetlen.

Sokan mégsem a probléma gyökerét keresik, hanem egészen perverz álmegoldásokat kínálnak: a harmadik évezred hajnalán visszatértek az egykor túlvilági megváltást pénzért ígérő búcsúcédulák. Vagyis teljes iparág épült arra, hogy kiszámítsák a cégek szennyezését, majd azt bizonyos összeg ellenében "megváltásra" kínálják nekik. Mondjuk úgy, hogy az illető vásárol fél hektárnyi esőerdőt, megóvva azt a kivágástól. Ily módon mindenki "boldog": az erdő ezen elhanyagolható kis szelete megmarad, a cég profitot realizál, ami pedig a legfontosabb, a büszke vásárló ugyanúgy károsíthatja környezetét, mint eddig. Csakhogy a búcsúcédula itt is hamis. A Föld környezeti állapota változatlanul romlik, napjainkra gazdaságilag mérhető szinten. Ma még "csak" a nemzetállamok össztermékének egy-két százalékát viszi el a védekezés, de ez a szám még a mértéktartó ENSZ-előrejelzések szerint is két számjegyűre kúszhat fel három évtizeden belül. Ugyanakkor egyes lelkes kutatók vélik, az Egyesült Államok éves hadi kiadásainak harmadrésze elég lenne arra, hogy kioltsuk a bolygó fő környezeti veszélyforrásait, és elinduljunk a fenntartható élet felé vezető úton.

Hogy egyelőre rossz az irány, azt hűen jelzi: a búcsúcédulát áruló cégek jól működnek. A patagóniai pampa néhány holdját vagy egy kisebb indiai mangrovemocsarat tízezer forintért mérnek, de egy brit cégnél lehet vásárolni elefántok vándorlási útvonalául szolgáló "folyosót" is. Argentínában is felvásárolhatjuk a legszebb területeket, sőt, a gyermekek számára internetes cégek kínálnak megvételre akár csak pár négyzetméternyi esőerdőt is - a zsebpénzből is telik rá... Itt a szép új világ: mindennek ára lett.

Valóban könnyebbnek tűnik fizetni pár ezer forintot, mint letenni a terepjárót és kerékpárra ülni, netán tudatos életmódot folytatva megválogatni, mit és hol vásárolunk - a hazait részesítve előnyben, hiszen ezáltal a mi munkahelyeinket, áttételesen a kultúránkat őrizzük. És ami még fontosabb, ha nem messziről, természetkárosító módon ideszállított árut rakunk a kosárba, azzal jobban óvjuk unokáink környezetét, mint virtuális erdővásárlással. Ez még matematikailag is megéri, akkor is, ha a honi áru pár forinttal drágább - hisz így nem kell a tönkrement hazai termelő segélyezésre költeni.

A jó példáért nem kell messzire menni. A minket manapság sok jóval nem kényeztető Ausztriában a vásárlási szokásokról szóló idei jelentések alapján a fő szempont, hogy az árucikk hazai legyen, a második pedig, hogy a környezetet óvó társaság gyártsa. Valóban, ott magasabb az életszínvonal - talán éppen azért, mert nem engedtek csődbe menni annyi osztrák termelőt és vállalkozót. Azt a Dániában még ma is élő szokást is meg lehetne honosítani, hogy a fiatalok családjai hétvégenként elmennek vidékre, bevásárolnak a termelőknél, időközben pedig megismerik a természetközeli, arra ügyelő életformát. Érdekes módon ezek az emberek soha nem vásárolnak búcsúcédulát.

(Zsiga Dániel, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések