ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A szerbek elfogadták az EU-szerb társulási megállapodást

A szerb parlament megszavazta kedden az Európai Unióval kötött stabilitási és társulási egyezményt, amely az EU-tagjelölti státus elnyerésének előfeltétele. A megállapodást a múlt év őszén parafálták, s ez év április 29-én írták alá. Ahhoz, hogy hatályba lépjen, még jóvá kell hagynia az összes uniós tagállam törvényhozásának.
Létrehozva: 2008. szeptember 9., 12:08 | Utoljára frissítve: 2008. szeptember 9., 14:12
nyomtat küld

Az egyezmény bizonyos előírásait azonban már korábban alkalmazzák. Szerbia például mostantól EU-s segélyekre is számíthat. A megállapodás eltörli az unióval folytatott kereskedelmében a vámok nagy részét, s jelentősen megkönnyíti a szerb állampolgárok mozgását, munkavállalását az EU-ban. A stabilitási és társulási egyezmény életbe lépése után lehet számítani arra, hogy Szerbia elnyeri az EU-tagjelölti státust. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke a múlt héten Brüsszelben Boris Tadic szerb államfővel találkozva ennek az időpontját 2009-re becsülte. A megállapodás, amelyet a 250 tagú szerb törvényhozás 140 tagja szavazott meg, éles belpolitikai vita tárgya lett Szerbiában, s szakadást idézett elő a legnagyobb ellenzéki erőn, a Szerb Radikális Párton (SRS) belül.

Ez azután következett be, hogy a háborús bűnökkel vádolt, s a hágai Nemzetközi Törvényszék előtt álló Vojislav Seselj pártelnök megtiltotta a párt 78 képviselőjének, hogy megszavazza a megállapodást, pedig erre a helyettese, egyben a radikálisok parlamenti frakcióvezetője, Tomislav Nikolic már ígéretet tett. Mivel a párt otthoni vezetői egységesen felsorakoztak Seselj mögé, Nikolic minden párttisztségéről lemondott, s bejelentette egy új parlamenti frakció megalakítását. Kedd délig ebbe 14 képviselő lépett át az SRS-ből, amelynek szervezetei már elkezdték az árulónak minősített politikusok kizárását. Vojislav Seselj és hívei arra hivatkozva elleneznek minden kapcsolatot az EU-val, hogy az részt vett Koszovó Szerbiától történt elrablásában. A keddi voksolásban végül a két táborra szakadt radikálisok nem vettek részt. Így a megállapodást a kormánytábor, a liberálisok és a nemzeti kisebbségi pártok igenjeivel, s a Vojislav Kostunica volt miniszterelnök vezette nacionalisták 28 ellenszavazatával fogadták el.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések