|
|
|
|
Ukrajna és az EU szorosabbra fűzi kapcsolatait
|
Az Európai Unió és Ukrajna 2009-ben társulási megállapodást ír alá anélkül, hogy uniós tagjelöltséget helyeznének kilátásba a volt szovjet köztársaság számára - mondta kedden Nicolas Sarkozy az EU soros elnöki tisztét ellátó Franciaország államfője Viktor Juscsenko ukrán elnökkel folytatott megbeszélését követően. |
A párizsi elnöki hivatalban megrendezett EU-Ukrajna csúcstalálkozón jelen volt José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Javier Solana, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is. "Ukrajna olyan európai ország, amely magáénak vallja az unió történelmét és közös értékeit" - hangsúlyozta Sarkozy. A francia elnök hozzátette: tárgyalások kezdődnek arról, hogy az ukrán állampolgárok vízummentességet kapjanak az uniós országokba való beutazáshoz.
A társulási megállapodás az EU és Ukrajna között szabadkereskedelmi övezet létrehozását és a politikai párbeszéd megerősítését jelenti. Arra az újságírói kérdésre, hogy a 27-ek hajlandóak-e az uniós csatlakozás perspektíváját is megnyitni Ukrajna előtt, Sarkozy úgy válaszolt: "A társulási szerződés semmilyen ajtót nem zár be ... Ez volt a maximum, ameddig el tudtunk menni, és azt hiszem, hogy ez már jelentős lépés".
A francia elnök ki nem mondva azt is elismerte, hogy a európai tagállamok megosztottak Ukrajna esetleges csatlakozását illetően: "Nem kaptam engedélyt az uniótól más döntésre" - fogalmazott. "Üdvözöljük az EU üzenetét Ukrajna felé, ez az üzenet tele van reménnyel és ígérettel" - mondta a találkozó utáni sajtótájékoztatóján az ukrán elnök, "történelminek" minősítve párizsi tárgyalásait. "Ez az első lépés azon a hosszú úton, amelyet a kilencvenes években minden olyan állam végigjárt, amely végül az unió tagjai lett" - tette hozzá.
Juscsenko külön örömét fejezte ki, amiért a Grúziával szembeni orosz katonai fellépést követően az EU megerősítette Ukrajna területi integritását. "Ukrajna területi integritása Európa szemében semmilyen tárgyalás alapját nem képezheti" - fogalmazott a francia államfő hozzátéve, hogy az orosz csapatok Grúziából való kivonásáról Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel folytatott hétfői megbeszélésén "semmi nem utalt arra, hogy a kérdés egyáltalán felvetődne". Az orosz-grúz konfliktus Juscsenko szerint bebizonyította, hogy a fekete-tengeri régióban nincsen meg a megfelelő biztonsági mechanizmus, ezért a térség biztonságának érdekében elengedhetetlen az EU fellépése.
A csúcstalálkozóról kiadott közös nyilatkozatban az EU és Ukrajna kijelenti, hogy "súlyosan nyugtalanítja" az Oroszország és Grúzia közti konfliktus. Az aláírók felhívják a figyelmet arra, hogy a "tartós és békés" megoldásnak "a függetlenség, a szuverenitás és a területi integritás alapelveinek tiszteletben tartásán" kell alapulnia. Brüsszel és Kijev nyugtalanságát fejezi ki a jelenlegi konfliktusnak a teljes régióra gyakorolt hatása miatt, valamint kifejezi "közös szándékát, hogy aktívan részt vegyen a regionális együttműködés megerősítésében" - olvasható a zárónyilatkozatban.
(MTI)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|