ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Még maradhat a termőföld

Nem javasolja az Európai Bizottság a külföldiek termőföldvásárlását korlátozó, 2011-ig - Lengyelország esetében 2016-ig - tartó átmeneti időszak lerövidítését az érintett hét új uniós tagállamban, így Magyarországon sem. Ezzel együtt Brüsszel bizonyos lépéseket ajánl a külföldiek földhöz jutását akadályozó szabályok enyhítése érdekében.
Létrehozva: 2008. szeptember 12., 10:00 | Utoljára frissítve: 2008. szeptember 12., 10:08
nyomtat küld

A tanácsnak elküldött bizottsági jelentés alapján elég valószínűtlennek tűnik, hogy változás történik az eredetileg megfogalmazott céldátumhoz képest, hiszen a tagállamok kizárólag Brüsszel kifejezett javaslatára, egyhangú szavazás mellett dönthettek volna a korlátozó intézkedések lerövidítéséről - jegyzi meg a BruxInfo. A hosszú derogációs időszakot annak idején az új tagok, nevezetesen Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Csehország és a három balti állam azon félelme indokolta, hogy a tehetősebb nyugatiak tömegesen vásárolják majd fel a számukra olcsó kelet-közép-európai termőföldet.

Brüsszel szerint ugyanakkor kívánatos lenne a korlátozások enyhítése, például úgy, hogy megemelnék a maximálisan vásárolható termőföld nagyságát a külföldiek számára, ahol ez már engedélyezett, például Észtországban. A másik lehetőség az lenne, hogy a bérlőknek engedélyeznék a bérleményen található gazdasági épületek és az általuk elfoglalt terület megvételét.

Pozitívum, hogy a bizottság nem terhelte az uniós egyeztetési rendszert derogációrövidítő vagy -megszüntető javaslattal, mert Magyarország az agrárminiszteri tanácsban - ahol egyöntetű állásfoglalásra van szükség - ilyen indítványt úgysem szavazott volna meg - mondta lapunknak Gőgös Zoltán, az FVM államtitkára. A bizottsági álláspontból ugyanakkor nyilvánvalóvá vált, hogy Brüsszel a külföldiek földvásárlásokat korlátozó, most hatályban lévő hétéves időszak lejártakor (vagyis 2011-ben) újabb hosszabbítást nem támogatna - tette hozzá.

Gőgös Zoltán szerint a mai helyzetben nem lehetne konszenzust kialakítani a Brüsszel által is javasolt liberalizációs földpiaci lépésekről (például a belföldi jogi személyek földvételének engedélyezéséről), ezért a tárca más megoldásokat keres. Ilyen lehet a bérleti rendszer hosszú távú stabilizálása, illetve az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer (SPS) bevezetése, amely a gazdálkodóknak járó jövedelemkiegészítés többéves meghatározásával önmagában is növelheti a művelt földek értékét.

A mai hazai szabályozás értelmében külföldi (uniós) állampolgárok akkor vásárolhatnak magyar termőföldet, ha legalább három éve letelepedtek, és hivatásszerű mezőgazdasági tevékenységet folytatnak. (A földtörvény a vételt más esetekben csak belföldi természetes személyeknek engedi meg.)

Szakértők szerint az elmúlt években csupán néhány tucat EU-s gazdálkodó élt a törvényes földszerzési lehetőséggel, az illegális zsebszerződésekkel lefedett terület azonban elérheti a több százezer hektárt. Szintén százezer hektáros nagyságrendben bérelhetnek törvényes módon területeket uniós befektetők tulajdonában lévő cégek, így a külföldiek által legálisan vagy illegálisan birtokolt földek nagysága ma már elérheti az egymillió hektárt is az 5,8 millió hektáros teljes mezőgazdasági területből.

(vg.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések