ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nem félünk a farkastól

Az Európai Parlament múlt heti, grúziai állásfoglalása több mint nyolcvanszázalékos támogatást kapott, és egységes volt a külügyminiszterek avignoni határozata is. Az egység kialakulásában nagy szerepe volt az oroszok néhány, a szovjet időkre emlékeztető arrogáns megszólalásának.
Létrehozva: 2008. szeptember 13., 16:57 | Utoljára frissítve: 2008. szeptember 14., 10:15
nyomtat küld

Az Európai Parlamentben csak egy komoly vitapont volt: ki kell-e térni arra, hogy a grúz vezetés aránytalan erővel támadt a szakadár tartományokra? A többség ezt elvetette. Az egyedül maradt szocialisták fontosabbnak tartották az egységet, mint saját megközelítésüket. Jól döntöttek. Nem az a kérdés, hogy ki a hibás, hanem az: megengedheti-e Oroszország, hogy a vele szomszédos államok felett gyámságot gyakoroljon? Létezhet-e orosz érdekszféra? A válasz: nem. Erről szóltak az állam- és kormányfők, ez az EP állásfoglalása, és ezt üzenték a külügyminiszterek.

A hazai közvélemény és publicisztika nem ilyen egységes. Vannak, akik örülnek, hiszen az oroszok kisebbségi jogokat védtek. Ez, sajnos, ha igaz lenne erre az esetre, nem igaz a csecsenekre s más, orosz területen élő kisebbségekre nézvést. Oroszország az abházok és déloszétok elszakadását támogatva az autonómiatörekvések elleni hatást ért el, hiszen igazolni látszik azt az érvet, hogy az autonómia az elszakadás kezdete. Mások az energiafüggésünk okán önként vetnék rabigába magukat s az országot, elfeledve, hogy az olaj meg a gáz nem könyöradomány, hanem áru, amiért a vevő fizet. Ha az eladó ezt a helyzetet átpolitizálja és zsarolásra használja, maga alatt vágja a fát, amint ezt már a tőkekiáramlás felgyorsulása egyértelműen jelzi.

Nem a gázcsap elzárásától kell szolgalelkűen remegnie az európai polgároknak és a vezércikkíróknak, hanem világossá kell tenni az oroszok előtt: a nemzetközi jog rájuk is vonatkozik. Egy ekkora országot, mint Oroszország, nem lehet elszigetelni, vigasztalta magát egy orosz vezető. De még egy ekkora ország is elszigetelheti magát, ha nem alkalmazza a nemzetközi élet alapvető szabályait. Aki az orosz diplomácia otrombaságaitól remegve lapul, végül mindkét oldalról csak megvetésre számíthat. Ez a magatartás fenyegeti az ország jövőjét, nem a világos beszéd. Gyáva népnek nincs hazája. A nemzet érdeke, hogy a magyar politika egyértelműen megnyilatkozzon, történelmi tapasztalatait ossza meg szövetségeseivel, és tegye világossá: Moszkva még nem végezte el a demokrácia iskolájában az előírt házi feladatot.

(Surján László, néppárti európai parlamenti képviselő (Magyar Hírlap))
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések