ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Félmilliárd eurót adna az EU

Víziók és hangzatos általánosságok helyett konkrét célok és cselekvési terv kell ahhoz, hogy az Európai Unió tíz éven belül a világ legversenyképesebb tudásalapú gazdasága lehessen - ezt állapították meg a Mobilitás és Multimédia Platform és az eMobility Európai Technológiai Platform által a közelmúltban szervezett nemzetközi konferencián.
Létrehozva: 2008. szeptember 16., 10:43
nyomtat küld

2015-ig várhatóan Európa-szerte elterjed a 100 gigabit/sec sebességű adatforgalmat lehetővé tevő széles sáv, 2020-ig pedig megjelenik az internet új generációja, amely megfelelő alapot ad a gépek közötti kommunikációhoz, és lehetővé teszi a jelenlegieknél is intelligensebb informatikai rendszerek működtetését.

Az uniós döntéshozók által 2000-ben kitűzött nagyszabású lisszaboni célok még nem valósultak meg, az EU nem lett a világ legversenyképesebb tudásalapú gazdasága. A helyzet javításában egyre nagyobb szerepet játszhatnak azok az európai szintű, illetve nemzeti technológiai platformok, amelyeket az unió 2004-2005 között hívott életre. A platformok az infokommunikációs iparág legfontosabb szereplőit - multinacionális cégeket, kis- és középvállalkozásokat, egyetemi kutató-fejlesztő központokat - tömörítik. Feladatuk, hogy meghatározzák a központi területeket, az ígéretes technológiai fejlődési irányvonalakat, amelyekre az EU-nak és az egyes tagországoknak a következő évtizedben érdemes nagy hangsúlyt helyezni, mert szerepet játszhatnak a gazdaság fellendítésében, és erősíthetik az unió helyzetét a globális infokommunikációs versenyben.

Ahhoz, hogy az Európai Unió tíz éven belül a világ kutatás-fejlesztési központja lehessen, önmagukban az ötletek nem elegendők, fontos a finanszírozási háttér megteremtése is. Az ICT kutatás-fejlesztését elősegítő FP7-es keretprogram részeként 2009-2010 között az EU 557 millió euró támogatást tervez szétosztani.

Az említett összeg legnagyobb részét, 190 millió eurót a jövő hálózatainak k+f-jére fordítják majd, de 110 millió jut az "internetes szolgáltatások fejlesztésére", valamint a szoftver és virtualizáció területére is. Az internetbiztonságra vonatkozó kutatások 90, a hálózatos média és a 3D témakör 80 millió euró támogatásban részesülnek. A jövő internetéhez kapcsolódó kísérleti labor és alapkutatás támogatására 50, a gépek közötti kommunikáció kutatására 37 millió eurót szánnak.

A felhasználó-központú intelligens megoldások fejlesztése világszerte már most számos piacon és ágazatban beindult. Az egészségügyben komoly segítséget jelenthet például a súlyos betegek vagy az egyedülálló idős emberek ellátásában az implantált vezeték nélküli bioszenzorok kifejlesztése, amelyek valós időben képesek érzékelni a vérkép, a szívritmus vagy az agyhullámok szabályostól eltérő változásait, és szükség esetén automatikusan riasztják az orvost. Ígéretes kutatások folynak a szájmozgás által keltett idegrendszeri jelek feltérképezésére és hangokká alakítására, amelynek révén a közeljövőben valósággá válhat robotvégtagok gondolati vezérlése is.
A jelenleginél jóval környezetkímélőbbé, gyorsabbá és hatékonyabbá tehetik majd a városi közlekedést az intelligens dugófigyelő rendszerek, amelyek az autóforgalom függvényében képesek a pillanatnyi igényeknek megfelelően módosítani és öszszehangolni a közlekedési lámpák működését. A megfelelő hely- és mozgásérzékelők kifejlesztésével a járművek a jövőben akár emberi közbeavatkozás nélkül is eljuthatnak egyik pontból a másikba.

A Magyarországon folyó ígéretes kutatási projektek közül érdemes megemlíteni a biometrikus azonosításra vonatkozó kutatásokat, amelyek célja, hogy hang-, arc- és alakfelismeréssel határozzák meg a személyazonosságot. Szintén izgalmas hazai kutatási terület a virtuális világ és a valóság összefüggéseinek, átfedéseinek a vizsgálata, amely a jövőben forradalmasíthatja a háromdimenziós tervezést.

(Világgazdaság Online)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések