ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nagyobb a tavalyinál, és egyre nő az ózonlyuk

Meghaladta a tavalyi legnagyobb méretét az Antarktisz feletti ózonlyuk. A jelenség 2006-ban volt eddig a legnagyobb, és a 2070-es évekre várják teljes regenerálódását.
Létrehozva: 2008. szeptember 18., 07:44
nyomtat küld

Nagyobb lett az ózonlyuk 2008-ban, mint tavaly, de az nem várható, hogy eléri a két évvel ezelőtti rekordméretet - jelentette a Nemzetközi Meteorológiai Szervezet (WMO).

Mint írják, idén viszonylag későn jelent meg az ózonlyuk, azonban az utóbbi két hétben nagyon gyorsan nőtt, és túllépte a 2007-ben mért legnagyobb méretét.

Az Antarktisz feletti ózonlyukat a nyolcvanas években fedezték fel. Általában augusztusban alakul ki, és szeptember vége, október eleje felé éri el a legnagyobb méretét, mielőtt újra bezáródik december közepén. Többnyire az időjárástól függ, hogy mekkorára nő.

2008. szeptember 13-án a lyuk 27 millió négyzetkilométer felett tátongott, a 2007-es maximum méret viszont 25 millió négyzetkilométer volt. Most egyelőre tovább nő, és nem tudni, mekkorára. Az eddigi legnagyobb ózonlyukat 2006 szeptemberében mérték, az 29,5 millió négyzetkilométeres volt.

A WMO szakértője arra figyelmeztet, hogy a földet az UV-sugárzástól védő ózonlyuk valószínűleg csak 2075-re éri el újra a nyolcvanas évek előtti állapotát.

1913-ban fedezték fel

Az ózon a Föld légkörében az ultraibolya sugárzás hatására keletkezik. Az UV-sugarak a légköri oxigén molekuláit különálló oxigénatomokra bontják. Ezek az atomok más oxigénmolekulákkal egyesülve ózont hoznak létre. Az ózonmolekula instabil, ultraibolya-sugárzás hatására újra szétbomlik.

Az ózonréteget egy francia fizikus, Charles Fabry fedezte fel 1913-ban. Elsőként az 1970-es években tapasztalták az ózonkoncentráció csökkenését az Antarktisz feletti sztratoszférában.

Az ózon gyakorisága hatszor nagyobb a sztratoszférában, mint a tengerszinten, mégis, ha az összes ózonmolekulát elvben lejuttatnánk a földre, akkor sem alkotna vastagabbat egy 3 mm-es hártyánál.

Az ózonréteg elvékonyodását (nem pedig eltűnését) az Antarktisz felől a magasabb légrétegek szélsőségesen hideg hőmérséklete és egy speciális szennyeződés okozza, amely a hűtéshez használt vegyszerekből, műanyag habokból és az aeroszolos sprékből áll össze, miután az ezekből felszabaduló anyagok fölhalmozódnak az atmoszférában.

Az ózonréteget rongáló vegyszerek egy részének, a klórt és fluort tartalmazó anyagoknak (CFCs - chlorofluorocarbons) a használatát 1987-ben betiltotta a montreali egyezmény, de még évekig nem tisztulnak ki a légkörből.

Az UV-sugárzás leégést, hályogot és bőrrákot idézhet elő, valamint rongálja a vegetációt is.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések