ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Mit gondol az átlag európai a klímaügyről?

Az uniós polgárok nagy részét komolyan foglalkoztatja a klímaváltozás kérdése, és többségük már tevékenyen is fellépett annak megakadályozása érdekében, míg jelentős hányaduk kevésnek tartja a polgárok, vállalatok, a kormányok és az unió által tett erőfeszítéseket - derül ki az Eurobarometer legfrissebb felméréséből.
Létrehozva: 2008. szeptember 19., 11:01
nyomtat küld

A klímaváltozásról készített közös felmérést az Európai Parlament és az Európai Bizottság. A 30170 fős reprezentatív mintán elvégzett közvéleménykutatás keretén belül az EU 27 tagállama mellett a horvátokat, macedónokat, törököket és a ciprusi törököket is megkérdezték.

A többség aggódik, de kevés a tájékoztatás

A válaszadók 62 százaléka (a szegénység után) a klímaváltozást tartja a közvéleményt nyugtalanító második legfontosabb témának, megelőzvén a nemzetközi terrorizmust, a fegyveres konfliktusokat és a globális gazdasági hanyatlást. A magyarok az EU átlagánál is jobban (71%) aggódnak a globális felmelegedéstől. A kutatásban résztvevők 41 százaléka nem érzi magát megfelelően tájékozottnak magát az éghajlatváltozás okaival és következményeivel kapcsolatban.

A tagállamok közül leginkább a görögöket (92%) és a ciprusiakat (90%) aggasztja a globális felmelegedés. "Olaszországban az emberek nem látják át a problémát, míg Görögországban és Cipruson aggódnak a polgárok: erre talán jobban odafigyelnek olyan országokban, ahol az emberek már kezdik látni a klímaváltozás hatásait, az aszályt vagy az erdőtüzeket" - értékelte a kutatás eredményeit Guido Sacconi, az EP éghajlatváltozással foglalkozó ideiglenes szakbizottságának elnöke.

A svédek már kapcsoltak, a baltiak még nem

Az uniós polgárok jelentős hányada kevésnek tartja a vállalatoknak (76%), a polgároknak (67%), a kormányoknak (64%) és az uniónak (58%) az éghajlatváltozás megakadályozása érdekében tett erőfeszítéseit. Mindazonáltal 61 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy már személyesen is cselekedett a globális felmelegedés elleni küzdelemben, leginkább szelektív hulladékgyűjtéssel, az otthoni energia- és vízfogyasztás csökkentésével, környezetbarát szállítással, valamint szezonális és helyi termékek vásárlásával.

Nagyok a különbségek azonban az egyes tagállamok között: a svédek 87, a szlovének, luxemburgiak, írek és britek 75 vagy annál is több százaléka tett már személyesen valamit a klímaváltozás ellen, míg minden tíz lett és litván polgár közül több mint hatan ismerték el: eddig még semmi nem tettek az ügy érdekében.

"A polgárok 40 százaléka tájékozatlannak vallja magát, és 31 százalékuk még nem cselekedett: ezek fontos kihívások intézményeink számára" - közölte Margot Wallström, az Európai Bizottság kommunikációért felelős alelnöke.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések