ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A FAO vezetője derűlátó a világ élelmezését illetően

Az Európai Unió mezőgazdasági költségvetésének fel nem használt forrásaiból jövő tavaszra egymilliárd eurót osztanának szét a leginkább rászoruló fejlődő országok között - erről az elképzelésről vitázott szeptember 10-én, szerdán az EP fejlesztési szakbizottsága.
Létrehozva: 2008. szeptember 22., 13:09
nyomtat küld

A találkozón részt vett Jacques Diouf, az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezetének (FAO) főigazgatója, aki megerősítette: a felajánlott támogatásra égető szükség van. Alább ő nyilatkozik az EP weboldalának.

A hangoztatott jó szándékok ellenére egyre nagyobb az éhínség.

Egyszerűen azért, mert nem tettük meg, amiről megállapodtunk! 1996-ban tartottuk az államfők első élelmezésbiztonsággal foglalkozó konferenciáját. Akkor az éhezők számának 2015-ig terjedően történő csökkentéséről határoztunk. Ám 2002-től össze kellett hívnom egy második világtalálkozót, hogy figyelmeztessek arra: "ezzel a tempóval 2150-ben érjük el célkitűzésünket!". Akkor két problémát azonosítottunk: a politikai akarat és a mezőgazdasági források hiányát.

A fejlesztési támogatás mezőgazdaságra fordított aránya az 1980-as 17 százalékról 2006-ra 3 százalékra esett: minden bizonnyal nem ez az ágazat fejlesztésének legjobb módja! Természetesen a felelősség a fejlődő országokat is terheli, amelyek nemzeti költségvetéssel rendelkeznek és követték a tendenciát. Ami fontos azonban: júniusban Rómában mindenki egyetértett a mezőgazdaságba történő befektetés szükségességében.

Milyen nagyságú és jellegű beruházásokra van szükség?

A globális éhínség megszűntetéséhez évi 30 milliárd dollárra van szükség. Ez soknak tűnhet, ám minden viszonylagos: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országainak nyújtott mezőgazdasági támogatások 2006-ban 372 milliárd, a fegyverkezési kiadások 1204 milliárd dollárra rúgtak. Politikai döntésről és prioritásról van tehát szó.

Rövidtávon a mezőgazdasági alapanyagokhoz - a műtrágyához, vetőmaghoz, takarmányhoz - való hozzáférést kell támogatni. Figyelembe kell azonban venni a raktározási gondokat, és a vízhiányt. A vidéki úthálózatot is támogatni kell, hogy eljuthassunk az éhezőkhöz, nem is beszélve a világkereskedelem szempontjáról.

Végül remélem, hogy a figyelmeztetések, amelyeket kaptunk - a lázadások, a halálesetek és az élelmezési helyzet miatt megbukott kormányok - tudatunkra ébresztenek bennünket.

Úgy véli, hogy az EP szakbizottságában megvitatott kezdeményezés jó irányba megy?

Úgy véljük, hogy az európai kezdeményezés kérésünknek megfelelő irányba megy. Ha pozitív döntés születik a támogatás odaítéléséről, az rendkívül fontos hozzájárulás lesz a gazdák érdekében hozott intézkedéshez.

Nem mindenki támogatja fenntartások nélkül e javaslatot. Hogyan lehet őket meggyőzni annak szükségességéről?

Először is egy alapvető emberi szolidaritási cselekedetről van szó! 2007-ben az éhezők száma 75 millióra emelkedett. A teljes uniós költségvetés kevesebb, mint 1 százalékáról beszélünk az éhínség által fenyegetett emberek megsegítése érdekében.

A szóban forgó forrásokat nem kell elvenni, azok feleslegesek és elérhetővé váltak a nemzetközi piacon bekövetkezett áremelkedés következtében. Nem látok tehát ellentmondást az európai gazdák érdekeinek védelme és e felesleg szolidáris újraosztása között, amely felesleget amúgy sem kapnák meg az európai gazdák. Emellett a szolidaritás Afrika, a Karib-szigetek és a Csendes-óceán térségének lakosaira is kiterjed.

Derűlátó-e abban a tekintetben, hogy Földünk közel 9 milliárd lakost tudjon élelmezni 2050-ben?

Nem erőforrásokról, hanem beruházásról és technológiákról van tehát szó annak érdekében, hogy hatékonyabban termeljünk.

Afrikában, a Szaharától délre a termelés 96 százaléka az esőtől függ: rendelkezésre állnak a források, de hiányoznak a vízgazdálkodáshoz és a víztartalékoláshoz szükséges beruházások. Ha beruházunk, nagyon gyorsan megháromszorozhatjuk a termelést! Könnyedén élelmezhetünk tehát több mint 9 milliárd személyt, ha oda fektetünk be, ahol nem termelnek eleget, ahol éheznek, és ahol van kiaknázatlan föld és a víz.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések