ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Biofarmok és hegyvidék: megújuló közös agrárpolitika

Az EU agrárminiszterei a Közös Agrárpolitika (KAP) jövőjéről tartanak vitát ma. Közben a gazdák egy csoportja arra szólította fel az EU-t, hogy a jövőben fogadja el a biogazdálkodást, mint termelési modellt, illetve hogy a hegyvidéki régiókban is biztosítsa a termelési tevékenységet. Az Euractiv.hu összefoglalója.
Létrehozva: 2008. szeptember 23., 14:57
nyomtat küld

Az EU agrárminisztereinek informális találkozója szeptember 21-23-án zajlik. A KAP jövőjéről szóló vitát Michel Barnier, a soros elnökséget vivő Franciaország minisztere és egykori regionális politikáért felelős biztos vezeti fel, aki a "Hogyan készítsük elő legjobban a holnap Közös Agrárpolitikáját?" című dokumentumot prezentálja az elnökségnek.

A tervezet célja, hogy még a 2009-ben kezdődő költségvetési tárgyalások előtt vitát generáljon arról, milyen vezérelvek alapján szerveződjön újjá a 2013 utáni EU-s agrárpolitika. A KAP megreformálása során a legellentmondásosabb témák közé a Bizottság által több szektorban is javasolt támogatás-csökkentés tartozik.

A francia elnökség szerint, az EU-nak "egy olyan ambiciózus és kiegyensúlyozott agrárpolitikára van szüksége, mely képes megbirkózni a jövő kihívásaival, és egyben elsimítja az élelmiszertermelés támogatása és a környezetvédelem közti ellentéteteket. Az előbbi során a minőség és mennyiség biztosítása, míg az utóbbi kapcsán a termőföld diverzitásának figyelembe vétele szükséges.

A múlt héten, a Biotermelők Nemzetközi Szövetsége (IFOAM) által szervezett szeminárium eredményeként a résztvevők arra szólították fel az EU-t, hogy a biogazdálkodás váljon az európai mezőgazdaság alapvető formájává. A mozgalom szerint a francia elnökség által megfogalmazott jövőbeli kihívásokra a biogazdálkodás pozitív válaszok "egyedi összetételeként" szolgálhat.

Az IFOAM szerint ugyanis a biogazdálkodás az önellátás engedélyezésével nemcsak az egészség megőrzéséhez, az élelmiszerek minőségének javulásához és az élelmiszerbiztonság megerősödéséhez vezet, hanem a munkahelyteremtésnek és a helyi marketingnek köszönhetően a vidéki lakosság helyzetét és életviszonyait is javítja. Emellett még a környezetvédelem szempontjából is fontos, hiszen csökkenti az energiafelhasználást és a szén-dioxid kibocsátást.

Jelenleg a biogazdálkodás csak kis hányadát teszi ki az összeurópai mezőgazdasági termelésnek. Mindezek ellenére a Bizottság úgy gondolja, jelentős közreműködőként szerepet vállalhat a környezetvédelmi és mezőgazdasági fenntarthatóság megteremtésében. A fenti helyzet megváltoztatására indította el korábban az EU "Az ökológiai termelésért" című kampányát.

A hegyvidéki régiókban tevékenykedő gazdálkodók is összeállították követelési listájukat, melyben a hegyvidéki gazdálkodás nagyobb védelmére szólították fel a nemzeti kormányokat és az uniós intézményeket. Ahogy mondják, a gazdasági aktivitás biztosítása különösen fontos ezekben a távoli, zárkózott régiókban.

A francia elnökség felismerte a harmonikus fejlődés európai régiókban való támogatásának szükségességét, mivel a mezőgazdaság gyakran nyújt gazdasági biztonságot.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések