ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Hogyan áll bosszút az energiatermelőkön az óceán?

A megújuló energia előállításával foglalkozó vállalatok évek óta próbálják igába fogni az óceán erejét. A hatalmas vízmennyiség nagy lehetőségeket tartogat, az előállítás viszont költséges és távolról sem kockázatmentes.
Létrehozva: 2008. szeptember 24., 13:41 | Utoljára frissítve: 2008. szeptember 24., 13:42
nyomtat küld

Oregon partjainál tavaly tönkrement egy, a hullámok mozgását hasznosító turbinarendszer. Az East Riverre telepített berendezés pedig az áradás erejéből termelt volna energiát, de a természetnek más elképzelései voltak. A vízenergia hasznosításakor alapvetően két módszert használnak: a hullám-típusú erőművek a víz fel-le mozgásából termelnek energiát. Az áradás-típusúak pedig az előrelendülő víztömeg erejét alakítják energiává. A nehézségek mindkét típus esetében jelentősek, az elmúlt év energiaár emelkedése viszont újra fellendítette a vízenergia iránti érdeklődést - írja a New York Times.

Ezt jelzi, hogy a Finavera Renewables új berendezéseket telepít az Oregonban tönkrement 2,5 millió dolláros darab helyére, a Pacific Gas & Electric pedig Kalifornia partjainál kezdené meg a vízenergia termelést 2012-től. "Frusztráló azt hallani, hogy a műtárgyunk elsüllyedt, de ilyen a technológiai fejlődés" - jegyezte meg a Finavera vezérigazgatója.

Jelenleg mintegy száz kisebb vállalat foglalkozik vízenergia előállításával világszerte, az óceánból viszont eddig csak néhány tesztberendezéssel termeltek, kis mennyiségű energiát. A beruházások telepítését nem csak a szeszélyes vizek, de az adminisztráció is nehezíti. Az East Riveren dolgozó Verdantnak több évet várnia és több millió dollárt költenie, mire megkapta a telepítéshez szükséges engedélyeket. A mostani kudarc ellenére a cég 2010-től harminc, az East Rivernél üzembe állított szerkezettel termelné az energiát, ezúttal megerősített turbinákkal.

Mivel a víz 850-szer sűrűbb a levegőnél, igen jelentős energiatermelő potenciált hordoz magában, ennek kitermelése viszont hatalmas befektetést igényel. A vízenergia farmot működtető Penaris például 77 milliárd dollárt költött a telep gépítésére. Ehhez képest egy kísérleti napenergia farm felállítása már 5 millió dollárból megoldható. A 2007-ben az óceán energiájával dolgozó cégekhez áramló 82 millió dollár nagy összegnek tűnik, de ez csak töredéke a napenergiára specializálódó vállalatoknál megforduló tőkének.

(vg.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések