ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

EU: bízunk a görög-macedón névvita megoldódásában

Olli Rehn bővítésért felelős biztos bízik benne, hogy hamarosan végső fázisába kerül a Görögország és Macedónia között mintegy 17 éve húzódó névvita. Erre akár már jövő héten is sor kerülhet, a következő hét keddjén folytatódik ugyanis az ENSZ által megfigyelt tárgyalássorozat.
Létrehozva: 2008. október 3., 14:16 | Utoljára frissítve: 2008. október 3., 14:18
nyomtat küld

A macedón köztársasági elnök reméli, hogy az ENSZ megbízott közvetítője - mind a görög, mind pedig a macedón fél által benyújtott legfrissebb indítványokat figyelembe véve - képes lesz egy mindkét fél által elfogadhatónak ítélt javaslatot tenni. Brenko Crvenkovski hozzátette, hogy Macedónia hajlandó kompromisszumot kötni a kérdés megoldása érdekében, amennyiben az nem sérti az ország kulturális és nemzeti identitását, illetve reményét fejezte ki, hogy Görögország szintén rugalmasan kezeli majd a vitát.

A két ország közötti vita 1991-ig, Macedónia Jugoszláviából való kiválásáig nyúlik vissza. Görögország ugyanis tiltakozását fejezte ki, hogy az ország egy észak-görögországi tartomány nevét vette fel, mivel szerinte ez később területi követeléseknek is alapjául szolgálhat. A Macedón Köztársaság elnevezést ugyanakkor már több mint 100 ország elismerte, köztük az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Kanada, az Egyesült Királyság, Bulgária és Törökország.

Az ENSZ 1993-ban ideiglenes jelleggel a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság elnevezés használata mellett döntött, amelynek hosszú távú alkalmazását Athén és Szkopje is ellenzi. A vita rendezésére hivatott tárgyalások ugyanakkor mindezidáig rendre eredmény nélkül zárultak.

A névvita megoldása azért is egyre sürgetőbb, mert jelentős akadályt képez a 2005 óta tagjelölt státusszal bíró Macedónia uniós csatlakozása előtt. Három év eltelte óta a tárgyalások még nem kezdődtek meg a nyugat-balkáni országgal, ehhez Szkopjének a névvita rendezése mellett teljesítnie kell még nyolc, Brüsszel által meghatározott politikai kritériumot. Ezek között szerepel a politikai pártok közötti párbeszéd erősítése, a közigazgatás reformja, a foglalkoztatáspolitika fejlesztése, valamit a vállalkozásbarát környezet megteremtése is.

A Bizottság novemberben teszi közzé ki azt a jelentést, amely Macedónia és a többi tagjelölt ország, illetve a nyugat-balkáni államok által ez idáig elért eredményeket értékeli.

(euvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések