ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Recesszió felé tart Európa

Elvi megállapodás született ugyan az európai gazdasági nagyhatalmak vezetői között a bankok támogatásáról, a közös cselekvésről, de egyelőre nincs egyezség a konkrét lépésekről. A válság eközben mélyül, súlyos recesszió felé taszítva Európát is.
Létrehozva: 2008. október 6., 09:46
nyomtat küld

Az uniós francia elnökség a németeket, a briteket és az olaszokat látta vendégül Párizsban az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank elnökének társaságában. A találkozón született egy közös nyilatkozat, de az csupán az európai bankrendszer stabilitásának megőrzése melletti fogadkozásokat tartalmaz. Az unió négy gazdasági nagyhatalmának vezetője szorgalmazta, hogy az Európai Bizottság a közeljövőben tegyen javaslatot a bankbetétek uniós szintű szavatolására. Ez főként azután vált aktuálissá, hogy az írek, a görögök - és a németek is hasonló lépésre készülnek - gyakorlatilag a teljes betétállományt garantálták. A négy nagyhatalom vezetője sürgette egy a határokon átnyúló bankfelügyeleti szervezet azonnali megalakítását is. Nicolas Sarkozy francia elnök elvetette egy, az amerikaihoz hasonló mentőakció ötletét. A csúcstalálkozó résztvevői igyekeztek biztosítani a bankvilágot arról, hogy egyetlen életképes pénzintézet sem fog csődbe menni amiatt, mert napi működéséhez nem talál pénzt a piacon. Hogy mindez mennyibe kerül az adófizetőknek, még a szakemberek sem tudják, de az összeg nem lesz szerény.

Az eddigi európai bankmentő akciók vegyes eredménnyel zárultak. A második legnagyobb német jelzáloghitelbank, a Hypo Real Estate megmentésére nem tudták összeállítani a 35 milliárd eurós mentőcsomagot, s ha a hétfői piacnyitásig a helyzet nem változik, akkor a bank néhány óra alatt összeomolhat, és ez felgyorsíthatja a pániklavinát. A Der Spiegel című német hetilap szerint bajba kerülhet a Landesbank Baden-Württemberg, amely százmilliárd eurót helyezett ki 2009 végéig. A Deutsche Banknak is valahonnan pótolnia kell majd a 84 milliárd eurónyi rövid lejáratú követelését, mert ezek jelenleg aligha finanszírozhatók. A Bayerische Landesbanknak 43 milliárd eurót kell átütemeznie, s valószínűleg hasonló sorsra jut a Commerzbanknál az elkövetkező hetekben lejáró nyolcmilliárd eurónyi rövid lejáratú hitel is. A belga kormány még keresi a vevőt a Fortis bank- és biztosítóholding maradványaira, miután a holland kormány a rá eső részt már államosította. Vasárnap rendkívüli igazgatótanácsi ülést tartott a második legnagyobb olasz bank, az UniCredit vezetősége is. A négy nagyhatalom vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós szabályok szerint három százalékra korlátozott államháztartási deficithatár rendkívüli esetekben átléphető, s most ilyen van. A szakemberek szerint azonban az adófizetők pénzéből finanszírozott állami mentőakciók nem oldják meg a bankok működésének és szabályozásának alapproblémáit, legfeljebb a bizalomvesztés megállításában segíthetnek. A bizalom helyreállítása akár évekbe telhet, s ezt az időszakot a gazdasági teljesítmény visszaesése jellemzi majd világszerte. Az euróövezetben a JP Morgan bankház elemzői szerint ez súlyos recessziót jelent.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések