ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Magyarország: új atomerőművi blokk?

Várhatóan már jövő tavasszal a parlament elé kerül egy új atomerőműi blokk építésének témája - mondta Podolák György, a parlament gazdasági és informatikai bizottságának elnöke a Magyar Atomfórum Egyesület által szervezett Foratom szeminárium sajtótájékoztatóján.
Létrehozva: 2008. október 7., 12:05
nyomtat küld

Az új atomerőművi blokk kérdését jövő tavasszal tárgyalhatja az országgyűlés
Herczog Edit európai parlamenti képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy ha Magyarország nem lép időben, versenyhátrányba kerül. Kovács József, a Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója közölte, hogy a politikai döntéstől számítva 12 év szükséges ahhoz, hogy az új blokkot üzembe helyezzék.

Podolák György úgy vélekedett, hogy állami finanszírozás nélkül épülhet új blokk. A politikai pártok támogatják az építést, ami az energiakoncepció vitájában kiderült. Kérdésre válaszolva azt mondta: a politika megtette a magáét, hiszen az áprilisban elfogadott energiapolitikai koncepcióban a parlament felkérte a kormányt a projekt előkészítésének megkezdésére. Kovács József közölte: mai árakon 1000 megawatt atomerőművi kapacitás kiépítése 3,5 milliárd euróba kerül.

Herczog Edit arra figyelmeztetett, hogy az egész világon nagyberuházások kezdődtek és készülnek az energiaiparban, az atomenergetikában is. Így a beszállítói kapacitások máris szűkösek, az árak emelkednek, és rosszabb esetben a beruházások is elhúzódhatnak. A képviselőasszony emlékeztetett arra, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátási referencia-kvótája az európai uniós döntés szerint minden bizonnyal az 1990-es év helyett 2005 lesz, ami az atomenergia-beruházások felé kényszeríti az Európai Unió új tagállamait.

Kovács József, a Paksi Atomerőmű vezérigazgatója a négy blokküzemidő-hosszabbításával kapcsolatban azt mondta: várhatóan már novemberben beadják a hatósághoz az üzemidő-hosszabbítás programjának engedélykérelmét. Most még az elkészült program "szuper-ellenőrzése" folyik, ezt követi a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) segítségével elvégzett nemzetközi kontroll, és csak ez után nyújtják be az engedélykérelmet.

Az első blokk így 2012 helyett 2032-ig, a negyedik pedig 2017 helyett 2037-ig üzemelhet. A blokkok teljesítménynövelése jövőre fejeződik be, ezzel a négy blokk teljesítménye a korábbi 108 százaléka lesz, ez egyenként 500 megawatt kapacitást jelent.

A magyar villamosenergia-rendszer 2020-ig ezer megawatt, 2025-ig pedig további ezer megawatt atomerőműi kapacitást képes befogadni - mondta a Paksi Atomerőmű vezérigazgatója. Herczog Edit megjegyezte, hogy 2030-ig megduplázódik a nukleárisenergia-termelés a világon. Európában Bulgáriában, Franciaországban és Finnországban új atomerőműveket építenek, és terveznek hasonló beruházásokat a balti államokban, Lengyelországban, valamint Szlovéniában is.

(greenfo)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések