ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A légszennyezés miatt egyre zajosabbak az óceánok

Az óceánok hamarosan olyan zajosak lesznek a bálnák és a delfinek számára, mint az embereknek egy New York méretű nagyváros. A zajt egyre erősíti a szennyezés, különösen a magas frekvenciákban - derült ki egy most befejezett kutatásból.
Létrehozva: 2008. október 7., 14:35
nyomtat küld

Ahogy nő a szén-dioxid-szint növekedése egyre melegebbé és savasabbá teszi az óceánok vizét, de ez még nem minden: a gázkibocsátás miatt egyre hangosabbak is a világtengerek - különösen a kétvonalas C fölött két és fél oktávval.

Az elmúlt évtizedekben egyre több szén-dioxid került az atmoszférába, s ennek jelentős részét - 40 százalékát - a világtengerek veszik fel. Ennek hatására megváltozik a víz pH-értéke.

Az óceánok pH-értéke átlagosan 8,3 - ez az Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) becslései szerint az elmúlt húsz évben 0,02 egységgel csökkent. A testület előrejelzései szerint 2050-re a csökkenés 0,3 egységes lehet.

Az óceán savasodása több kárral is jár. Egyrészt, felborul a tápláléklánc, mert a savasodás gátolja a kagylók és a korallok képződését; másrészt megváltozik a víz hangvezető képessége, így zavar keletkezik a tengeri emlősök kommunikációjában.

Mivel savasabb ugyanis a víz, annál messzebbre viszi a hangot.

Nem értik, de tudják

Bár megmagyarázni nem tudják a jelenséget, a kémikusok tisztában vannak azzal, hogy a pH-értéktől függően nyeli el a tengervíz a különböző frekvenciájú hangokat: minél savasabb a víz, annál kevesebb mély- és közepes frekvenciájú hangot nyel el, így azok messzebbre jutnak.

Márpedig minél messzebbre jutnak el a hangok, annál zajosabbá válik az óceán - állapította meg Keith Hester és kutatócsapata, akik a kaliforniai Monterey-öböl Akváriumkutató intézetében dolgoznak.

Hester számításai szerint a savasodás legnagyobb hatással a 3000 Hertz alatti - vagyis a kétvonalas C-nél két év fél oktávval alacsonyabb - hangokra van. Éppen ezen a frekvencián kommunikálnak egymással a tengeri emlősök, és ezt használják a hajók is.

Hester úgy számolja, hogy a hangok máris tíz százalékkal messzebb terjednek, mint néhány száz évvel ezelőtt, a tengerek által az ipari forradalom óta elnyelt szén-dioxid következtében. Úgy becsüli, hogy 2050-re már hetven százalékkal messzebbre terjednek majd a hangok bizonyos tengerrészekben (elsősorban az Atlanti-óceánban).

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések