ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Hatékonyabb vízgazdálkodást akar az EP

Uniós pénzből is küzdene az aszály és a vízhiány ellen az EP. A városokban akár a víz fele is elfolyhat a rossz vezetékek miatt.
Létrehozva: 2008. október 10., 10:35
nyomtat küld

Az Európai Bizottság 2007. július 18-ai, "az Európai Unióban a vízhiány és az aszály jelentette kihívás kezeléséről" szóló közleményére reagált csütörtökön az Európai Parlament. Richard Seeber (néppárti, osztrák) jelentését 594 igen, 45 nem, 12 tartózkodó szavazattal fogadták el a képviselők. Az EP "sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a közlemény általános célkitűzések előmozdítására szorítkozik, és csak korlátozott számú konkrét intézkedést javasol".

Vízkezelés EU-pénzből

A jelentés felszólítja a regionális és helyi hatóságokat, használják ki a strukturális alapok nyújtotta hatalmas lehetőségeket és fektessenek be "a vízkezeléssel kapcsolatos meglévő infrastruktúra és technológia fejlesztésébe és felújításába különösen azon régiókban, ahol vízkészletek vesznek kárba a vízvezetékek szivárgása miatt".

A szöveg kiemeli: "az elsivatagosodás szorosan összefügg az erdőgazdálkodással". Az EP ezért "sürgeti, hogy nagyobb mértékben alkalmazzák az erdősítést a szélsőséges felszíni és felszín alatti vízfolyások korlátozására és enyhítésére, valamint a talaj degradációjának és eróziójának leküzdésére".

A parlament "azt ajánlja, hogy a közösségi polgári védelmi mechanizmusok rendelkezzenek a rendkívüli aszályból fakadó válsághelyzetek során történő beavatkozásról". A jelentés szerint "a folyók elterelése helyrehozhatatlan károkat okoz az ökológiai és hidromorfológiai feltételekben". A képviselők felszólítják a tagállamokat, hogy akadályozzák meg vízgyűjtő területeik állapotromlását.

A víz fele elfolyik a nagyvárosokban

A szöveg emlékeztet: az uniós vizek közel 20 százaléka elvész a nem hatékony vízfelhasználás miatt, a városközpontokban a lakossági vízellátó hálózat szivárgása miatt bekövetkező veszteség pedig meghaladhatja az 50 százalékot. Ezért az EP "arra ösztönzi az Európai Uniót, hogy támogassa a kevésbé víz- és energiaigényes és a vízellátás hatékonyságának fejlesztésére irányuló technológiákat és újításokat".

Magyar felszólalók

Olajos Péter a néppárti frakció vezérszónokaként szólalt fel. A képviselő emlékeztetett: Magyarország területének 90 százalékát veszélyezteti az aszály, és ez csak tavaly több mint 1 milliárd euró kárt okozott. Hiába folyik keresztül Magyarországon Európa legnagyobb és hetedik legnagyobb folyója, a Duna és a Tisza, "az e két bővizű folyó között elterülő 100 kilométer szélességű terület elsivatagosodásnak indult, és ez a folyamat egyre gyorsuló ütemben folytatódik" - mondta Olajos. A képviselő szerint "ez is azt bizonyítja, hogy az Európai Uniónak komplex vízgazdálkodási programra van szüksége".

Olajos azt mondta, az elsivatagosodás elleni küzdelem mellett a lakossági vízfelhasználás ésszerűsítése terén is lépésekre van szükség. "Európa tiszta vízkincse egyre inkább felértékelődik. A mi felelősségünk ennek a kincsnek a megőrzése és a gyarapítása" - zárta felszólalását a képviselő.

De Blasio Antonio (néppárti) úgy vélte, "a vízhiány és az aszály kérdése ma az Európai Unió legsürgetőbb problémái közé tartozik". A képviselő azt mondta, "a súlyos károkat okozó árvizek kialakulása szoros összefüggést mutat az erdők letarolásának széleskörű gyakorlatával, vagyis, míg a fakivágás egyik oldalon szárazságot és kopárságot eredményez, a másik oldalon pusztító árvizeket".

De Blasio szerint a helyi és regionális hatóságok, önkormányzatok szerepét meg kell erősíteni, hiszen a földhasználati és az építési szabályok meghatározásán keresztül ezek a szervek jelentős mértékben hozzájárulnak a vízhiányból és a szárazságból adódó nehézségek csökkentéséhez. A képviselő szólt a civilszervezetek szerepének fontosságáról is.

Tabajdi Csaba (szocialista) úgy vélte "az élelmiszer és a víz olyan stratégiai értékké válik, mint az olaj vagy a földgáz". A politikus azt mondta, "nem az aszályra kellene létrehozni egy közös európai alapot, hanem a vízgazdálkodásra, mert az aszály mellett időnként a belvizek, árvizek legalább olyan nagy problémát jelentenek".

"A Duna-Tisza közén, a Homokhátságon négy évtized alatt négy méterrel lement a talajszint, elsivatagosodás megy végre Közép-Európában, Magyarországon" - mondta Tabajdi, aki szerint "ez egy általános európai probléma", és "sokat tanulhatnánk izraeli barátainktól, akiknek kiváló öntözési módszereik vannak".

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések