ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Globális felmelegés: a hegyekbe költöznek a trópusi állatok?

Nem csupán a jegesmedvéket veszélyezteti a globális felmelegedés: a trópusi állatoknak is melegük kezd lenni, és várhatóan a hegyekbe költöznek majd. Helyükre azonban senki nem lép, mivel nincs olyan faj, amelyik elviselné majd a forróságot. A folyamat már megkezdődött Európában és az Egyesült Államokban.
Létrehozva: 2008. október 12., 10:43 | Utoljára frissítve: 2008. október 12., 10:50
nyomtat küld

A globális felmelegedés következtében túlságosan meleg lehet a trópusokon, ami nem tesz jót számos, arrafelé őshonos állatfajnak, amelyek valószínűleg északabbra (illetve a déli féltekén délebbre) vagy a hegyekbe költöznek majd. Azaz a felmelegedés nem csupán a jegesmedvéket veszélyezteti, hanem a forró égöv fajait is.

"Ha a globális felmelegedés úgy folytatódik, ahogyan eddig, akkor Costa Ricán 3 fokkal lesz melegebb a következő században" - figyelmeztetett a connecticuti egyetem professzora, Robert Colwell.

A tudós és kollégái azt jósolják, hogy ha a trópusokon megemelkedik az átlaghőmérséklet, a ma száz méteres tengerszint feletti magasságon tipikus klíma hatszáz méterrel feljebb "költözhet", a hegyekbe.

A kutatócsoport kétezer állat- és növényfaj adatait elemezte Costa Ricán. Ezeknek a fele költözne teljesen új területre feltételezésük szerint.

Az egyébként nem új jelenség, hogy egyes fajok a szokatlan meleg elől fölköltöznek a hegyekbe; Európában és az Egyesült Államokban már tapasztaltak ilyet.

Kifogynak az állatokból, az állatok pedig az élőhelyekből

Az alföldi populációk létszáma így lecsökken, és a biológiai sokszínűség is kárt szenved, márcsak azért is, mert nincsenek olyan fajok, amelyek a távozók helyébe léphetnének. A magasabb régiókban viszont könnyebben kifogynak majd az állatok az élőhelyekből.

Mindezek ellentmondanak más tudósok azon feltételezésének, miszerint a trópusi fajokat nem érinti komolyan a globális felmelegedés. A feltételezés azon alapszik, hogy az éghajlat 5-50 millió évvel ezelőtt jóval melegebb volt, mint most. Ugyanakkor Colwell szerint még sok kutatásra, tanulmányra van szükség, amíg igazán biztosat tudnak mondani.

A Science folyóiratban megjelent egy másik cikk is, amelyet a Berkeley kutatói jegyeznek, a Yosemite nemzeti park emlősei populációinak változásait elemzi úgy, hogy összehasonlítja 1918-as állapotot a mostanival.

Nem meglepő módon azt találták, hogy az egerek és a hozzájuk hasonló rágcsálók már most magasabb területekre költöztek. Az emlősöknek körülbelül a fele cselekedett ugyanígy.

Ugyanakkor mindez nem változtatott a park biodiverzitásán, de a fajok egymással való érintkezését, kommunikációját igen. Ilyen változások ugyanakkor mindig is történtek, ami új lehet, az a folyamat fölgyorsulása.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések