ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Emberi jogok az ENSZ-ben:hogyan erősíthető az EU lobbiereje?

Az Európai Unió lassú válságon megy keresztül az ENSZ-en belül - állapítja meg egy nemrég közétett emberjogi tanulmány, amely az uniós erőfeszítések Burma és Zimbabwe kapcsán vallott kudarcát hozza fel példaként. Szeptember végén New Yorkban járt az Európai Parlament küldöttsége, amelynek egyik tagja, Colm Burke szerint "egyre inkább túlpolitizálódik az ENSZ Közgyűlése".
Létrehozva: 2008. október 14., 15:27 | Utoljára frissítve: 2008. október 14., 15:31
nyomtat küld

Az összeurópai agytröszt, a Külkapcsolatok Európai Tanácsának (ECFR) jelentéséből kiderül: az emberi jogok terén csökken az Európai Unió lobbiereje az ENSZ‑en belül, Oroszországhoz és Kínához képest.

Amíg az 1990-es években az EU az emberi jogi kérdésekben 72 százalékos támogatottságot élvezett a világszervezeten belül, addig mára ez az arány 50 százalék alá csökkent. Ugyanakkor Kína támogatottsága ugyanezen időszakokban 50‑ről 74 százalékra emelkedett.

Vonzóbb Kína és Oroszország

Ennek egyik oka az Európai Unió hitelességének csorbulása: számos ENSZ‑tagállam, ideértve a közel‑keleti országokat, szemében Oroszország és Kína politikái sokkal vonzóbbnak bizonyulnak, így ezek gyakran szavaznak az uniós értékekkel szemben.

Az EU tagállamai képtelenek voltak például Burmáról és Zimbabwéről az uniós álláspontot tükröző nyilatkozatot elfogadtatni a Biztonsági Tanácsban, de diplomácia fiaskóként értékelhetőek az EU tagállamok Koszovóval és Dárfúrral kapcsolatos erőfeszítései is.

"Felhígítják az uniós indítványokat"

Colm Burke (néppárti, ír) New Yorkban járt szeptember 30. és október 2. között. A képviselő szerint "egyre inkább túlpolitizálódik az ENSZ Közgyűlés és az Emberjogi Tanács. Az országok földrajzi tömbökben szavaznak, és az olyan szervezetek, mint Iszlám Konferencia Szervezete (OIC) vagy felhígítják az uniós indítványokat, vagy összességében ellene szavaznak".

Pozitív viszont az EU békefenntartó szerepének megítélése. Csád esetében például az EU hamarabb mozgósította békefenntartó erőit mint az ENSZ. Mint emlékezetes, a térség stabilizálására hivatott EUFOR Csád/KAK katonai misszióban 14 EU‑tagállam 3700 csapata került bevetésre.

Az EU-tagállamok jelenleg külön-külön képviseltetik magukat az ENSZ-ben. Az EU, mint olyan, nincs jelen a Biztonsági Tanácsban és nem is tagja az Egyesült Nemzetek Szervezetének, mivel annak alapokmányának 4. cikke kimondja: taggá csak államok válhatnak.

EU: "híd" az ENSZ-ben?

Az ECFR-jelentés javaslata szerint az EU‑nak távolabb kell tekintenie közvetlen környezetén annak érdekében, hogy szövetségeseket találjon az ENSZ‑en belül. Európai diplomaták úgy vélik azonban, az ENSZ jövőjét meghatározó tényező továbbra is az Egyesült Államok marad, így az EU alapérdeke az amerikaiakkal való szövetség. E tekintetben - vallják sokan - az EU politikai híd szerepét tölthetné be egy véleményével sokszor elszigetelt Egyesült Államok és annak ellenzői között.

(europarl.europa.eu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések