ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Bedőltek a grúz-orosz tárgyalások

Az EU állam- és kormányfői nem döntöttek ma (október 16.) az EU és Oroszország közti partnerségi tárgyalások folytatásáról.
Létrehozva: 2008. október 17., 09:34
nyomtat küld

Az európai vezetők azért halasztották el a döntést, mert a tegnap megkezdődött genfi békekonferencián bedőltek a tárgyalások. Az EU szerint a döntés legközelebb november 14-én, a nizzai EU-orosz csúcson születhet meg.

Genfben bedőltek az augusztusi háború után kialakult helyzet rendezésére hivatott grúz-orosz tárgyalások, mivel a grúz és az orosz képviselők nem tudtak megegyezni arról, hogy részt vehetnek-e a tárgyalásokon a dél-oszét és az abház elszakadt területek képviselői.

Az EU vezetői brüsszeli találkozójukon üdvözölték az orosz csapatok visszavonását és a genfi tárgyalásokat is előrehaladásnak tekintették, de a kedvezőtlen fejlemények miatt továbbra is függőben tartják az EU-orosz stratégiai partnerségről szóló tárgyalásokat.

A genfi tárgyalások megkezdése véletlenül épp egybeesett az Európai Tanács őszi ülésének kezdetével, ami elvonta a figyelmet a kaukázusi konfliktusrendezési folyamatról. Ez többek közt a pénzügyi válságnak is köszönhető, hiszen a négyek-, majd a 15+1 és most a 27-ek hetek óta pénzügypiacaik stabilizálásáról és a közös európai válaszadásról tárgyalnak. Az Európai Tanács másik prioritása a klíma- és energiacsomagról szóló döntés.

Miután Grúzia és Oroszország képviselői nem is találkoztak egymással személyesen és mintegy fél óra után kudarcba fulladtak a tárgyalások, most ismét Brüsszelre figyel mindenki.

Miután Oroszország ragaszkodott ahhoz, hogy a dél-oszét és az abház képviselők is helyet kapjanak a tárgyalóasztalnál, a grúz delegáció gyorsan távozott a tárgyalásokról. Az EU képviselője, Pierre Morel elmondta, hogy a tárgyaláson "eljárási nehézségekkel" szembesültek, és hozzátette, hogy a felek november 18-án újra találkoznak.

Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Javier Solana elmondta, hogy azt remélte, hogy a tárgyalások pozitív fejleményeket tudnak felmutatni, és lehetővé válik az EU-orosz partnerségi tárgyalások folytatása.

A tény, hogy a genfi tárgyalások csak november 18-án folytatódhatnak, nem kedvez a francia elnökség terveinek, akik úgy számoltak, hogy még a saját elnökségi periódusuk alatt megköthetik a megállapodást Oroszországgal, mondták az uniós diplomaták. Több EU-tagállam továbbra is ellenzi, hogy az Unió megkezdje az EU-orosz egyezkedést, mivel Oroszország nem teljesítette az EU közvetítésével létrejött béketerv minden pontját és növelte a katonai jelenlétét Dél-Oszétiában és Abháziában.

A lengyel elnök, Lech Kaczyński, aki annak ellenére jelent meg az EU-csúcson, hogy nem kapott meghívást, a lengyel sajtónak úgy nyilatkozott, országa vissza fogja utasítani a Tanács döntését, ha nem lesz képes egységes álláspontot kialakítani Grúzia ügyében.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések