ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A Himaláját is elérhetik a szennyezések

Az egyre nagyobb ázsiai környezeti szennyezés esetleg befolyásolhatja a Himalája felett formálódó felhőket, és ezzel hatással lehet a monszunra és felgyorsíthatja a gleccserek olvadását is - adta hírül egy friss tanulmány.
Létrehozva: 2008. október 20., 12:55
nyomtat küld

A francia és olasz tudósok által készített jelentés szerint a levegő mikroszkopikus részecskéi lehetnek az alkotóelemei azoknak az esőcseppeknek, melyeket a világ legmagasabban fekvő megfigyelőállomásán (5079 méter magasan), a nepáli hegységben fognak fel. Ez volt az első alkalom, hogy a tudósok ilyen magasan bukkantak ilyen részecskékre, melyekről európai és japán tanulmányok még nem számoltak be. "A folyamat hátterében a völgyekben található nagymértékű szennyezés áll, amely felemelkedve tiszta levegővel találkozik, és új részecskéket hoz létre" - magyarázza a Reutersnek Karine Sellegri, a franciaországi Blaise Pascal Egyetem munkatársa, a tanulmány egyik szerzője.

A kutatók úgy vélik, hogy ezek a részecskék a Himalája völgyeiben égő fák füstjéből származnak, de eredhetnek még természetesebb forrásból is: növényekből. Mindezek ellenére a kutatók a felhőképződés mechanizmusának inkább a veszélyesebb oldalát hangsúlyozzák: "A dél-ázsiai levegőszennyezés növekedése világméretű következményekkel is jár majd a jövőben" - írják a cikk szerzői. "A szennyező anyagok átjutása a sűrűn lakott indiai, pakisztáni, kínai és nepáli régiókból a Himalája térségébe tekintélyes mértékű sugárzó, melegítő hatással járhat együtt Dél-Ázsiában." Ennek következtében a szennyezés hatással lehet a monszun kialakulására, megzavarhatja a helyi klímaviszonyokat, és drámai mértékben befolyásolhatja a Himalája gleccsereinek visszahúzódását.

Az ENSZ Klímatestülete tavalyi megállapításában kiemelte, hogy a Himalájai gleccserei sok olyan folyót táplálnak, amelyek emberek millióinak a megélhetését biztosítják, de méretük a mai 500 000 négyzetkilométerről 2030-ra 100 000 négyzetkilométerre zsugorodhat a globális felmelegedés következtében. Sellegri továbbá hozzátette, hogy túl késő pontosan meghatározni, milyen hatással jár majd a növekvő szennyezés a Himalájára. "Több modellezésre van szükség" - mondta a tanulmány vezető szerzője.

(mno.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések