ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Amerikában lesz a pénzügyi válságról szóló EU-USA találkozó

A hivatalából távozó amerikai elnökkel, George W. Bush-sal való szombati (október 18.) találkozójuk után az EU soros elnökségét betöltő Franciaország elnöke, Nicolas Sarkozy és a Bizottság elnöke, José Manuel Barroso a pénzügyi válság leküzdése érdekében folyamatos találkozók lebonyolítását kezdeményezte.
Létrehozva: 2008. október 20., 16:13
nyomtat küld

"A három vezető abban egyezett meg, hogy a következő hetekben más országok vezetői felé is eljuttatják a globális csúcstalálkozó sorozat ötletét, mely a pénzügyi válsággal kapcsolatos kihívások megoldásában segíthet.", olvasható a találkozó után megfogalmazott közös álláspontban.

Az EU állam és kormányfői már a múlt heti hivatalos csúcson belegyezésüket adták az ötlethez (EurActiv 17/10/2008).

Az EU reméli, hogy a világ vezetőit egy teljesen új nemzetközi pénzügyi rendszer bevezetéséről is meg tudja győzni, mely szigorúbb szabályozást és a spekulatív befektetési alapok (hedge-fund), az adóparadicsomok és a határ átnyúló pénzügyi intézmények feletti felügyeletet erősítené. Emellett egy globális ún. "vészjelző rendszer" bevezetését és az immár 60 éves Nemzetközi Valutaalap (IMF) felülvizsgálatát is tervezik. A kritikák szerint ugyanis az IMF rosszul felszerelt a nemzetközi gazdaság és a modern pénzügyek komplexitása kapcsán felmerülő problémák kezelésére.

Úgy tűnik, különösen Sarkozy rendelkezik határozott elképzeléssel a válság által nyújtott lehetséges változásokról, melyek "nagy lehetőségeket" biztosítanak a múlt "gyűlölt gyakorlatainak" leváltásában és a jövő kapitalizmusának megépítésében. "Nem folytathatjuk tovább ugyanazon irányvonalak mentén, mert ugyanazok a problémák ugyanazokat a katasztrófákat fogják kiváltani. Meg kell reformálnunk a kapitalizmust, így a valaha létrehozott leghatékonyabb rendszer nem semmisíti meg saját alapjait." - mondta, és figyelmeztetett, hogy a világ "nem képes a 21. század gazdaságát a 20. századból ránk maradt intézményekkel irányítani."

Bush elnök a várakozásoknak megfelelően nem fogadta el teljes egészében Sarkozy "szabályozott kapitalizmus" bevezetésére vonatkozó elvét, és hangsúlyozta, hogy egyik globális pénzügyi rendszerre vonatkozó újragondolási javaslat sem áshatja alá a szabadpiac elveit. "Elengedhetetlen, hogy megőrizzük a demokratikus kapitalizmus olyan alapelveit, mint a szabadpiachoz való elköteleződés, a szabad vállalkozások és a szabad kereskedelem."

Továbbra is tisztázatlan azonban, vajon mekkora szava lesz Bush elnöknek a folyamatban, mivel mandátuma január 20-án lejár. Ennek ellenére az első találkozóra még hivatali ideje alatt, novemberben, alig pár nappal a november 4-ei elnökválasztás után kerül sor. A jelentés szerint a találkozó célja, hogy "a válság felülvizsgálatára kerüljön sor és a megismétlődés elkerülése érdekében szükséges reformok alapelveiről megállapodjanak".

"A későbbi találkozók a mostani megállapodás olyan a speciális lépéseiről döntenek majd, melyekkel az alapelvek teljesíthetők." - teszi hozzá a jelentés.

A találkozók a második világháború utáni, híres Bretton Woods-i konferenciákra emlékeztetnek, ahol a világ vezető hatalmai a Nemzetközi Valutaalap és a Világbankcsoport létrehozásáról döntöttek. Tették mindezt azért, hogy az 1930-es évek depresszióját és a gazdasági visszaesés megismétlődését megelőzzék és megakadályozzák.

Az elkövetkezendő találkozókon várhatóan nem csak a Bretton Woods-i rendszer létrehozása utáni pénzügyi világot meghatározó G8 országai (USA, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és Oroszország), hanem az olyan fejlődő gazdaságok, mint Kína, India, Brazília és Dél-Afrika, Szaúd-Arábia, Dél-Korea és Ausztrália is részt vesznek. Az USA új elnöke - Obama vagy McCain - is jelen lesz a megbeszéléseken.

A G8 találkozónak otthont adó Japán támogatta a találkozók ötletét, de a pénzügyminiszter Shoichi Nakagawa arra figyelmeztetett, hogy csak akkor lesznek eredményesek a csúcsok, ha legalább "egy erős akcióterv vagy döntés" születik.

(euraktiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések