ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Franciaország rendkívüli EU-csúcsot hív össze a válságról

November 7-én, Brüsszelben azért ülnek össze az EU vezetői, hogy közös európai álláspontot alakítsanak ki a G20 találkozóra, mely egy héttel később, Washingtonban veszi kezdetét.
Létrehozva: 2008. október 27., 11:04
nyomtat küld

A találkozó a pénzügyi válság és annak világgazdasági hatásairól fog szólni.

A francia elnök és az EU soros elnökségét is vezető Nicolas Sarkozy a különleges összejövetelt azután hívta össze, miután bejelentette, hogy az amerikai és az európai bankok összeomlása miatt meg kell vitatni a kapitalizmus újraalapozásáról szóló véleményeket.

A befektetők abban bíznak, hogy a G20 rendbe hozza a recesszióba kerülő pénzügyi rendszert, mely legkomolyabban a kisvállalkozásokat érinti.

Miközben azonban néhány EU vezető a megnövelt pénzügyi szabályozás és felügyelet ötletét támogatja, továbbra is tisztázatlan milyen messzire akar menni Európa. Néhányan ellenzik az olyan szektorokat korlátozó szabályok felállítását, mint a spekulatív befektetési alapok (hedge-fund) vagy a magánrészvények és származékaikra vonatkozó intézmények korlátozását, míg mások egyszerűen a pénzügyi csoportok feletti közös felügyelet bevezetését nem tartják jó ötletnek.

Sarkozy az európai adóparadicsomok megszűntetése mellett egy szuverén jóléti alap létrehozását is javasolta, mely a nemzeti vezető vállalatokat a külföldi felvásárlásoktól védhetné meg.

Hozzá kell azonban tennünk, hogy Sarkozy javaslatai egyelőre nem találtak nyitott fülekre Európában.

A novemberi EU találkozó a spanyol fél érzékenységével is foglalkozni fog, mely alapvetően azért alakult ki, mert a washingtoni G20 csúcson a világ vezető hatalmai és a fejlődő államok (Kína, Brazília, Oroszország, Mexikó, Szaúd-Arábia, Törökország) mellett csak Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Németország képviseli az EU-t. A huszadik tag egyébként maga az Európai Unió lesz, akit hivatalosan a francia elnökség képvisel.

Madrid azonban hangosan kifogásolta távolmaradásának tényét és minden diplomáciai eszközt bevet, hogy részt vehessen a Washingtoni csúcson. Más EU-tagok, köztük Lengyelország is keserű szájízzel vették tudomásul, hogy nem vehetnek részt a találkozón.

Az Uniót képviselő négy hatalomnak mindenképpen szüksége van a 27 EU-tagállam hazai támogatására, ha Európa azt akarja, hogy az USA vezetése komolyan vegye őket, a Gordon Brown és Sarkozy által közösen kezdeményezett reformfolyamatban, melynek célja hogy átalakítsa a második világháború után felállított pénzügyi rendszert.

"Közös európai hangon beszélünk a pénzügyi válságról." - mondta újságíróknak a francia elnök Nicolas Sarkozy.

Az EU pénzügyminisztereinek és az Eurócsoport november 4-ei rendkívüli találkozója további dimenziókat nyithat meg a kérdésben. Sarkozy az eurózóna és az ahhoz 2010-ig csatlakozni kívánók közti "valós gazdasági kormányzat" kialakítását akarja. A csehek azonban, akik 2009 januárjától veszik át a soros elnökséget, ellenzik az ötletet, és arra hivatkoznak, hogy "senki sem veheti el az elnökséget a Csehországtól."

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések