ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az EU és Ázsia közösen lép fel az éghajlatváltozás ellen

Kína, az EU és 23 további ázsiai ország is aláírta az éghajlatváltozás elleni küzdelemet támogató nyilatkozatot. A kérdés végső rendezése a 2009 decemberében, Koppenhágában sorra kerülő ENSZ tárgyalásokon várható.
Létrehozva: 2008. október 27., 13:47
nyomtat küld

"Felszólítjuk a nemzetközi közösséget, hogy vegye figyelembe az üvegházhatású gázok (GHG) kibocsátásának csökkentésére vonatkozó célkitűzéseket,." A hétvégén (október 24-25.) 45 ország írta alá a közös nyilatkozatot. Az Európa-Ázsia Találkozó (ASEM) keretében tartott találkozónak Peking adott otthont.

Az ENSZ Éghajlatváltozásról szóló Keretegyezménye (UNFCCC) és a Kiotói Egyezmény által felállított hálózat, a globális éghajlatváltozási kérdések megoldására szolgál. Az ASEM tagjai közös megállapodásban döntöttek arról, hogy multilaterális keretek között veszik fel a küzdelmet a klímaváltozás okozta problémákkal.

A jelenlegi nyilatkozat nem tartalmaz pontos, százalékokban meghatározott vállalásokat a GHG csökkentésére. A dokumentum megszövegezése és időzítése azonban nagy jelentőséggel bír. Az ENSZ következő éghajlatávltozási konferenciáját december 1-12. között tartják majd a lengyelországi Poznanban.

Az éghajlatváltozás problémáival foglalkozó kerekasztal tárgyalások 2007 decemberében kezdődtek meg Balin. A kérdés végső rendezésére 2009 decemberében, Koppenhágában kerül majd sor a tervek szerint.. A mostani, poznani találkozó a folyamat közepén helyezkedik el. Itt a fejlödő és fejlett országok "közös, de különböző felelősségvállalásának" meghatározásáról tárgyalnak. Várhatóan körvonalazódni fog a részletes megvalósítási tervezet.

A nyilatkozat szerint, a fejlett országoknak továbbra is vezető szerepet kell vállalniuk a kimutatható és igazolható kibocsátáscsökkentő intézkedések meghozatalának terén. Ezzel egyidőben anyagi és technológiai eszközökkel is támgotaniuk kell a szegényebb országokat.

A szegény és gazdak országok közötti felelősségmegosztás az EU-n belül is fontos kérdés. Olaszország és számos új tagállam, kételyeinek adtott hangot az EU 3x20-as (2020-ig 20 százalékkal csökkenteni a szén-dioxid kibocsátást az Unióban) vállalásaival kapcsolatban. Szerintük a tervezett intézkedés túl költséges. Az EU nehézipara is kibúvót keres a szigorú szabályozás alól. A szektor a nemzetközi versenyképsségét félti. Ha túl sokat kellene fizetni Európában a szén-dioxid kibocsátásért, akkor versenyhátrányba kerülne.

Az EU-n belüli klímatárgyalások megakadása várhatóan globális szinten is érezteti majd a hatását. A szegényebb tagállamok és az energiaintenzív ipar kezelése befolyásolja az EU tárgyalási pozícióját is, és "követendő" példát mutathat a világméretű GHG csökkentő hálózat többi tagjának.

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések