|
|
|
|
A megújuló energiaforrások élénkíthetik a világgazdaságot
|
A megújuló energiaforrásokra való átállás felélénkítheti a világgazdaságot és hozzájárulhat a jelenlegi pénzügyi válság enyhítéséhez - derül ki a Greenpeace környezetvédelmi szervezet és az Európai Megújuló Energia Tanács (EREC) "Energiaforradalom" című közös jelentéséből. |
A tanulmány szerint világszerte azonnal át kell állni a globális felmelegedésért felelős fosszilis energiaforrásokról, vagyis az olajról, a szénről és a gázról a szél-, a nap- és a vízenergiára. A megújuló energiaforrásokkal - több billió dolláros befektetés eredményeként - 2090-re már akár a világ teljes energiaigényét ki lehetne elégíteni - állította Sven Teske, a Greenpeace munkatársa. Sőt, még radikálisabb politikaváltással a szénenergia felhasználását akár 2050-re is meg lehetne szüntetni.
A Greenpeace és az Európai Unió háttérintézményeként működő EREC szerint az átállásra a számos veszéllyel fenyegető klímaváltozás elkerülése érdekében van szükség. A hétfőn közzétett, több mint 200 oldalas tanulmányukban azt javasolták, hogy az országok szüntessék meg a fosszilis és nukleáris energiaforrások állami támogatását, és vessenek véget az üvegházhatású gázok kibocsátási kvótáival történő kereskedelemnek. Ezen kívül kötelezően megvalósítandó célkitűzésekre lenne szükség a megújuló energiaforrások létrehozása érdekében és szigorú hatékonysági szabványokat kellene bevezetni az építkezések és a járműgyártás terén.
Teske hangsúlyozta, hogy az ajánlásaik megvalósítása rengeteg új munkahely teremtésével járna, amely enyhíthetné a jelenlegi pénzügyi válság negatív hatásait. "A jelenlegi bizonytalan piaci helyzet kifejezetten meggyőző érv az általunk javasolt energiaforradalom megvalósítására" - fogalmazott a környezetvédelmi szervezet munkatársa arra hivatkozva, hogy a megújuló energiaforrásokba történő befektetés később az energiaköltségek jelentős csökkenésével megtérülnének. "Létrejött eddig internetbuborék és pénzügyi buborék, de biztos vagyok benne, hogy a megújuló energiaforrások terén nem alakulna ki ilyen helyzet, mert az energiaigény valós, és egyre fokozódik, különösen a fejlődő országokban" - tette hozzá.
A tanulmány szerint 2030-ig 14,7 billió dolláros befektetésre lenne szükség a megújuló energiaforrások terén, amelynek piaca már ma is gyorsan bővül: 2007-re 70 milliárd dollárra nőtt, vagyis az előző évhez képest megkétszereződött ennek a szektornak a forgalma. A megújuló források 2030-ra már az alkalmazott energiaforrások 30 százalékát tehetik ki, 2050-re pedig ez az arány akár az 50 százalékot is elérheti.
A Greenpeace és az EREC elképzelései sokkal optimistábbak a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) véleményénél, amely szerint a jövőben továbbra is a fosszilis eredetű energia marad az uralkodó energiaforrás, és 2030-ra várhatóan az energiaforrások mindössze 13 százaléka lesz megújuló.
(MTI)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|