ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Lisszaboni Szerződés: az írek másodjára is nekifutnak?

Colm Burke az ír Fine Geal párt EP képviselője szerint 2009 októberében kellene kiírni Írországban a Lisszaboni Szerződésről szóló újabb népszavazást. A képviselő az EurActivnak egy interjúban elmondta, hogy a második alkalommal lehetőséget kell adni a szavazóknak arra, hogy a legvitatottabb kérdésekkel kapcsolatban mentességekről is véleményt alkothassanak.
Létrehozva: 2008. október 28., 16:03 | Utoljára frissítve: 2008. október 28., 16:06
nyomtat küld

Burke az első ír politikus, aki javaslatában egyben részletes "napirendet" dolgozott ki az Írországban megtartandó második Lisszaboni szavazásról.

A tervezet szerint a népszavazáson több kérdésről is döntenének az írek 2009 októberében. Az állampolgárok lehetőséget kapnának ún. opt-outok megszavazására is. Ezzel egy időben a Lisszaboni Szerződés további sorsa is eldőlne.

Európa vezető politikusai körében már nagy feszültség alakult ki az "ír kérdés" miatt. Szerintük az EU-nak konkrét javaslatra van szüksége az ír "hogyan továbbal" kapcsolatban (EurActiv.com 09/10/2008). Valóban nagy nyomás nehezedik az érintettekre, mivel még a 2009. júniusi európai választások előtt tisztázni szeretnék a problémát, leginkább a szerződés törvényerőre emelésével.

Azzal azonban Burke is egyetértett, hogy az általa javasolt időpont rosszul érintheti néhány kollégáját az Európai Parlamentben. "Ha az európai választásokat a Nizzai Szerződés alapján tartjuk, akkor számos ország kevesebb helyet kap az Európai Parlamentben, mint a Lisszaboni Szerződés szerint. Ez nekik jelentős probléma."

Burke ugyanakkor azzal érvel, hogy javaslata legálabb egy biztos időpontot rögzít. Szerinte a többi országnak bele kellene nyugodnia abba, hogy Írország nem fogja elfogadni az új szerződést a választások előtt. Ezek alapján pedig továbbra is a Nizzai Szerződés a mérvadó.

Burke arra vonatkozó elképzelése, mely szerint a kérdést "fel kellene darabolni", a júniusi népszavazás tapasztalatain alapul. A nyári "nem" leginkább két fontos kérdésnek volt köszönhető: "az európai hadseregben való részvétel", és az "Alapvető Jogok Chartájával kapcsolatos kételyek". Utóbbival kapcsolatban az írek attól tartottak, hogy az Európai Bíróság túl nagy hatalmat kapott volna.

A javaslat tehát felveti a Lisszaboni Szerződésről tartott második népszavazás ötletét. Ezzel egyidőben azonban mentességet biztosítana az íreknek az Alapvető Jogok Chartája és a közös kül- és biztonságpolitika kötelezettségei alól. Hasonló opt out lehetőségeket az Egyesült Királyság és Dánia is kapott a múltban.

Burke véleménye szerint, az Európai Bizottság létszámát érintő kérdésekkel is az "ír probléma" rendezése után kellene foglalkozni: "Nincs értelme felállítani egy új Bizottságot úgy, hogy nem tudjuk mi lesz a Lisszaboni Szerződés sorsa."

Az ír "nem" kampány sikerére vonatkozó kérdéssel kapcsolatban Burke elmondta, hogy "a népszavazási bizottság nem járt el megfelelően, mert nem javította ki a pontatlanságokat és nem cáfolta meg a téves információkat. Szerinte a szervezetet meg kellene erősíteni, hogy a pontatlanságokat már akkor kezelni tudja, amikor azok felmerülenk."

Burke a következőképpen nyilatkozott a radikálisan Szerződés-ellenes Libertas csoportról: "Nem tudom pontosan megmondani, hogy honnan kaptak támogatást, de egy dologban biztos vagyok: légből kapott ötlet, hogy fegyverkereskedő csoportok 1,2 millió dollárral támogatták volna a nem-kampányt."

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések