ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Azonnal át kellene állni a megújulókra

A megújuló energiaforrásokra való átállás felélénkítheti a világgazdaságot és hozzájárulhat a jelenlegi pénzügyi válság enyhítéséhez - derül ki a Greenpeace és az Európai Megújuló Energia Tanács (EREC) "Energiaforradalom" című közös jelentéséből.
Létrehozva: 2008. október 29., 13:48
nyomtat küld

A tanulmány szerint világszerte azonnal át kell állni a globális felmelegedésért felelős fosszilis energiaforrásokról, vagyis az olajról, a szénről és a gázról a szél-, a nap- és a vízenergiára. A megújuló energiaforrásokkal - több billió dolláros befektetés eredményeként - 2090-re már akár a világ teljes energiaigényét ki lehetne elégíteni - állította Sven Teske, a Greenpeace munkatársa. Sőt, még radikálisabb politikaváltással a szénenergia felhasználását akár 2050-re is meg lehetne szüntetni.

A Greenpeace és az Európai Unió háttérintézményeként működő EREC szerint az átállásra a számos veszéllyel fenyegető klímaváltozás elkerülése érdekében van szükség. A tegnap közzétett, több mint 200 oldalas tanulmányukban azt javasolták, hogy az országok szüntessék meg a fosszilis és nukleáris energiaforrások állami támogatását, és vessenek véget az üvegházhatású gázok kibocsátási kvótáival történő kereskedelemnek. Ezen kívül kötelezően megvalósítandó célkitűzésekre lenne szükség a megújuló energiaforrások létrehozása érdekében és szigorú hatékonysági szabványokat kellene bevezetni az építkezések és a járműgyártás terén.

Teske hangsúlyozta, hogy az ajánlásaik megvalósítása rengeteg új munkahely teremtésével járna, amely enyhíthetné a jelenlegi pénzügyi válság negatív hatásait. "A jelenlegi bizonytalan piaci helyzet kifejezetten meggyőző érv az általunk javasolt energiaforradalom megvalósítására" - fogalmazott a környezetvédelmi szervezet munkatársa arra hivatkozva, hogy a megújuló energiaforrásokba történő befektetés később az energiaköltségek jelentős csökkenésével megtérülnének. "Létrejött eddig internetbuborék és pénzügyi buborék, de biztos vagyok benne, hogy a megújuló energiaforrások terén nem alakulna ki ilyen helyzet, mert az energiaigény valós, és egyre fokozódik, különösen a fejlődő országokban" - tette hozzá.

A tanulmány szerint 2030-ig 14,7 billió dolláros befektetésre lenne szükség a megújuló energiaforrások terén, amelynek piaca már ma is gyorsan bővül: 2007-re 70 milliárd dollárra nőtt, vagyis az előző évhez képest megkétszereződött ennek a szektornak a forgalma. A megújuló források 2030-ra már az alkalmazott energiaforrások 30 százalékát tehetik ki, 2050-re pedig ez az arány akár az 50 százalékot is elérheti.

A Greenpeace és az EREC elképzelései sokkal optimistábbak a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) véleményénél, amely szerint a jövőben továbbra is a fosszilis eredetű energia marad az uralkodó energiaforrás, és 2030-ra várhatóan az energiaforrások mindössze 13 százaléka lesz megújuló.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések