ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Euró: miattunk nem lazítanak a szabályokon

Kizárt, hogy a globális pénzpiaci válságra hivatkozva mentesülhetünk az euró bevezetéséhez szükséges szigorú kritériumok teljesítésétől - fejtette ki Becsey Zsolt néppárti EP-képviselő. Az EU gazdasági és monetáris bizottságának tagja szerint a jövőben sokkal inkább szigorra lehet számítani az eurózónában, mint lazításra.
Létrehozva: 2008. október 31., 09:33 | Utoljára frissítve: 2008. október 31., 09:37
nyomtat küld

"Az eurózónától jótékonyságra ne számítsunk. Oda olyan országokat várnak, amelyeknek stabil a gazdasági-pénzügyi bázisuk" - mondta a Magyar Hírlapnak Becsey Zsolt (Fidesz) európai parlamenti képviselő. A szakpolitikust emlékeztették rá, hogy a napokban számos üzletember - például Csányi Sándor OTP-vezér is - azt hangoztatta: Magyarországnak minél gyorsabban, minden feltételt elfogadva, be kell vezetnie az eurót. Akár a soron kívüli euróbevezetést is megpróbálhatja elérni hazánk, mert a közös uniós fizetőeszköz és az eurózóna "ereje" képes megvédeni a magyar gazdaságot, globális krízis idején pedig tompítja a negatív hatásokat.

Becsey Zsolt, az EU gazdasági és monetáris bizottságának tagja hangsúlyozta, hogy a szigorú pénzügyi szabályok enyhítésére nem számíthatunk.

A közös valuta bevezetésének alapvetően öt kritériuma van - emlékeztetett a néppárti képviselő. Az árstabilitás, vagyis a maximum háromszázalékos infláció, emellett a hosszú lejáratú kamatok legfeljebb két százalékkal lehetnek magasabbak a legalacsonyabb inflációjú ország átlagáénál. Idetartozik még az árfolyam-stabilitás, ami azt jelenti: a nemzeti valutát a monetáris unióhoz való csatlakozás előtti két évben nem lehet leértékelni, és be kell tartani a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sávot. Eközben a költségvetési deficit nem haladhatja meg a GDP három százalékát, az államadósságot pedig a GDP hatvan százaléka alá kellene szorítani.

Becsey Zsolt emlékeztetett rá, hogy jelen pillanatban semmit nem teljesítünk az előírásokból. Sőt, miután hazánk teljesen eljátszotta a hitelességét Európa és a világ szemében, az eurózóna erős és jól teljesítő gazdaságai "nem látják az a gazdasági és politikai pluszt", amelyet a magyar eurózóna-tagság, a magyar euró jelentene nekik. "De miért is szavazna meg az EU nekünk könnyítést? Szlovénia és Szlovákia kapott felmentést az előírások teljesítése alól?" - tette fel végezetül a kérdést az európai parlamenti képviselő. Szerinte a válságban sokkal inkább nő a pénzügyi szigor.

"Magyarország előtt egyetlen út van, az euró bevezetése" - mondta Áron G. Papp svájci gazdasági szakértő, szerinte ez "dupla örömöt" hozna hazánknak. "Részint az eurózónában is önálló marad a tagok költségvetési politikája, ám a túlköltekezők körmére rácsap a közösség."

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések