ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Világpolitika: az EU nagyobb szerepet akar

Az EU levélben sürgeti az Egyesült Államok következő elnökét: fokozottan vonja be az Európai Uniót a világpolitikai kérdések rendezésébe. Az unió az afganisztáni rendezés, az Oroszországgal folytatott kapcsolatok, valamint a közel-keleti békefolyamattal kapcsolatban is előrelépést vár az új elnöktől.
Létrehozva: 2008. november 5., 08:12 | Utoljára frissítve: 2008. november 5., 08:14
nyomtat küld

A hatoldalas szöveg, melyet az EU külügyminisztereinek november 3-án kezdődött informális találkozóján fogadtak el, csak az új amerikai elnök személyének ismeretében válik nyilvánossá. Bennfentesek elmondása alapján ugyanakkor kivehetők az európai ambíciók körvonalai.

A prioritások között szerepel a hatékonyabb együttműködés az afganisztáni biztonsági és újjáépítési erőfeszítések terén, utalva annak lehetőségére, hogy 2009-ben már demokratikus választásokra kerülhessen sor a háború sújtotta országban.

Az EU álláspontja szerint az USA-nak fokozott figyelmet kell fordítania Oroszországra, annak gazdasági fejlődésére és politikai ambícióira és Oroszország politikájában fontos szereplőként kell kezelnie az EU-t mint Oroszország közvetlen szomszédját.

Az unió többek között a közel-keleti konfliktusok megoldását is a következő adminisztrációtól várja. Ebben az EU leginkább közvetítő szerepet tölthetne be, illetve részt venne a jövőbeli rendezést biztosító szerződések betartatásában.

A levél kiemeli a multilateralizmus jelentőségét a globális problémák megoldásában, és ennek fényében javasolja az ENSZ reformját, illetve a G8 csoport bővítését további hat, jelentős gazdasági és ipari erőt képviselő állammal.

"Már régen túl vagyunk a kérdésen, hogy miért is van a Közös Európa. Az a célunk, hogy kezdeményezéseinket fontolóra vegyék, és számoljanak velük." - mondta Bernard Kouchner a Marseilles-i találkozón. A francia miniszter egyúttal kifejtette: "Új időket élünk. Úgy vélem, az egyoldalú hatalmi döntések egyre kevésbé tudnak majd adekvát válaszokat adni a világ problémáira." - utalva ezzel a Bush-adminisztráció 2003-as, egyoldalú döntésére az iraki beavatkozásról (amelynek megítélése komoly törést okozott az EU-orosz kapcsolatokban) valamint a Bush-kormány folyamatos erőfeszítéseire, hogy szorosabbra fűzze a transzatlanti kapcsolatokat.

A közös levél mögött mindazonáltal jelentős nézeteltérések húzódnak az EU és az USA között, illetve magán az EU-n belül is. Amerika például nehezményezi, hogy Németország nem küld katonákat Afganisztán harcoktól leginkább sújtott, déli részére, míg a volt szocialista EU tagállamok nyugtalanul figyelik Franciaország oroszbarát hangvételét. A múlt heti szentpétervári francia bejelentés pedig, miszerint az EU november 14-én újrakezdené a tárgyalásokat Oroszországgal, éles felháborodást váltott ki Litvániában és Lengyelországban, amelyek a grúziai orosz megszállás megszűnéséig nem hajlandók tárgyalni keleti szomszédjukkal.

(euvonal.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések