ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Beáldozott természetvédelem: bányászni akar Brüsszel

Az Európai Bizottság javasolni fogja, hogy az Uniós jog szerint természetvédelmi területeken is lehetséges legyen a bányászat. A javaslat azért került most napirendre, mert az Unió minden eszközzel igyekszik csökkenteni a harmadik országokból importált nyersanyagoktól való függését.
Létrehozva: 2008. november 7., 11:00
nyomtat küld

"Ez a természetes erőforrásokról alkotott stratégia részét képezi," mondta el újságíróknak Günter Verheugen, a vállalkozáspolitikáért és iparért felelős biztos a nyersanyagok új "integrált stratégiájának" bemutató eseményén. A javaslat abból fakad, hogy az EU egyre nagyobb aggodalommal figyeli, hogy a Föld népességének növekedésével párhuzamosan, egyre növekszik a globális erőforrás-hiány is.

Az EU ipara, különösen a kommunikációban, az űr- és más high-tech technológiákban aktív szektorok ezért egyre élesebb versenyhelyzettel találják szemben magukat, hiszen a Kínához és Indiához hasonló feltörekvő gazdaságok, fokozatosan több nyersanyagot importálnak és kutatnak fel Afrikában és Latin-Amerikában. Ez a két utóbbi terület szolgáltatja a Föld ásványi- és fémtartalékainak (kobalt, réz, arany és gyémánt) döntő részét.

A Bizottság a fenti javaslatával erre a helyzetre kívánt reagálni. Nagyobb átláthatóságot kíván teremteni annak, hogy mennyiben férnek hozzá az Unió ipari szektorai, az EU Natura 2000 hálózatának keretében védett területek ásványi- és fémlelőhelyeihez. Ráadásul, az uniós testület növelni kívánja a "források diplomáciáját" is, vagyis a nemzetközi partnerek közötti kommunikációt, annak érdekében, hogy megállapodásokon keresztül biztosítsák a forrásokhoz való hozzáférést. A stratégiában - amely nem tartalmaz kötelező erejű jogszabályokat - találhatóak a véges élettartamú termékek jobb újrahasznosítására és a fémhulladék illegális exportjának megállítására tett javaslatok is.

Verheugen elárulta, hogy a Bizottság 2010 végére valószínűleg a mostani ajánlások jogi hátterét is ki fogja alakítani.

A brüsszeli központú NGO-k erős kritikát fogalmaztak meg a tervezettel szemben. Andreas Baumueller, a WWF biológiai sokféleségért felelős koordinátora az EurActiv-nak elmondta, hogy a Natura 2000 által védett területek hozzáférhetőségére vonatkozó szabályok bármilyen megváltoztatását az EU 1992-es Habitats Irányelve alapján jöhetne csak létre.

Verheugen az előadásában hangsúlyozta, hogy a védett területen végzett bármilyen bányászati tevékenységet csak a "fenntarthatóság" kritériumának teljesítése mellett lehetne végrehajtani. A biztos később hozzátette, hogy ennek pontos jelentését még nem határozták meg.

Magyarország korábban azt is javasolta, hogy e mellett az útmutató tartalmazzon iránymutatást a közérdek értelmezésére vonatkozóan, speciális példákat felsorolva, hogy mi tekinthető kiemelt fontosságú közérdeknek bányászattal kapcsolatos hatósági eljárásokban. A Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség az EU Környezetvédelmi Főigazgatóságának figyelmébe ajánlotta továbbá, hogy a staratégia speciális, bányászati vonatkozású példákat is soroljon fel alternatív megoldásokra, kármérséklő és kompenzációs intézkedésekre.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések