ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

EB: 2009 az idei problémák orvosolásának éve lesz

Az Európai Bizottság tegnap (november 5.) mutatta be a 2009-es évre vonatkozó munkaprogramját. Mivel a testület mandátuma jövőre lejár, a program nem tartalmaz új stratégiai kezdeményezéseket. Ehelyett inkább az eddig felmerült legsúlyosabb problémák megoldására koncentrál, így jövőre is az éghajlatváltozás és a gazdasági válság kezelése lesz a középpontban.
Létrehozva: 2008. november 7., 18:44
nyomtat küld

"Cselekedjünk egy új Európáért" címmel, az Európai Bizottság tegnap bemutatta a 2009 év legfőbb kezdeményezéseit bemutató jogalkotási és munkaprogramját. Mivel az EU végrehajtó testületének mandátuma jövőre lejár, a Bizottság nem tervezi újabb témakörök megnyitását, hanem a jelenleg nyitva álló kérdések rendezését tűzi ki célul.

A program négy téma köré épül fel:

* a pénzügyi válság következményeinek kezelése;
* a klímaváltozás elleni küzdelem;
* az állampolgárok közelítése az EU-hoz és
* az Európai Unió nemzetközi szerepvállalása.
* Növekedés és munkahelyek

A Lisszaboni Stratégia munkahelyteremtésre vonatkozó céljait gyakorlatilag félresöpri a pénzügyi válság. Ennek tükrében a Bizottság elsősorban a pénzpiacok zilált helyzetének rendezésére és a gazdasági következmények enyhítésére koncentrál.

Célja, hogy 2009 első felében "megtartsa a [pénzügyi szektor] reformjainak ütemét és segítsen az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, hogy a [Bizottság által javasolt] változtatásokat gyorsan elfogadja. A reformok alatt az októberben beterjesztett javaslatokat érti, vagyis a tőkekövetelmények, betétgaranciák és a hitelminősítési feltételek változásait.

A gazdasági hatások mérséklésére az Európai Bizottság várhatóan még az év végéig fogja benyújtani stratégiáját, amely támogatást javasol azoknak, akik a válság következtében elvesztették munkahelyeiket.

Ezek mellett és emiatt az Unió végrehajtó testülete kiemelten fontosnak tartja, hogy folytatódjon az új Szociális Csomag megvalósítása, A 2007-ben indult "Új munkahelyek, új készségek" program keretében meg kívánja újítani továbbá az ifjúságpolitikáját is.

Klímaváltozás és fenntartható fejlődés

A klíma- és energiacsomag végrehajtása nagy részét fogja kitenni a Bizottság munkájának abban az esetben, ha a francia elnökségnek sikerül kompromisszumot kialakítania a tagállamok, illetve a Tanács és a Parlament között. A kormányoktól érkező hangok azonban min egymástól, mint az EP álláspontjától nagyon különböznek, így az első olvasatban való megállapodás nagyon valószínűtlen. Ebben az esetben a Bizottság a csomag további formálásával kell, hogy foglalkozzon.

A csomagban foglalt intézkedések "lehetővé teszik az EU számára, hogy vezető szerepet töltsön be az ENSZ klímatárgyalásain," olvasható a Bizottság cselekvési tervében. Ennek érdekében az EU végrehajtó testülete 2009 elején javaslatot fog tenni arra, hogy milyen alapelvek mentén kerüljön kialakításra az új globális klímaprotokoll.

A fenntarthatóság részéről a Bizottság várhatóan az energiapolitikára koncentrál majd, hiszen a grúz-orosz válság rámutatott, hogy a keleti tagállamok milyen nagy mértékben függenek az orosz energia-exporttól. Várhatóan ez a téma adja majd a 2009-ben elkészülő Fenntartható Fejlődés Stratégiának központi elemét.

A Bizottság ezen kívül folytatni fogja a közös agrárpolitika (KAP) "egészségügyi felülvizsgálatának" (health check) végrehajtását és az Integrált Tengerpolitika tükrében a Közös Halászati Politika felülvizsgálatára is sor kerül.

"Állampolgárközeli" Európa

Az Európai Unió folyamatosan küzd azért, hogy megismertesse és "megszerettesse" magát az állampolgárokkal. Ennek a stratégiának részeként 2009-re a Bizottság egy sor olyan területen is szeretne előrelépést tenni, ami az állampolgárokra közvetlenül is hat.

Nem marad tehát hangzatos, az életkörülményeket javító akciók nélkül a 2009-es év sem. Központi téma marad a fogyasztóvédelem, a tagállamok közti egészségügyi szabályok harmonizációja, az EU Egészségügyi Stratégiája, a biztonság és a bevándorláspolitika is.

Világhatalmi vágyak

A 2008-as év semmilyen szempontból nem kedvezett a közös uniós kül- és biztonságpolitikának. A Lisszaboni Szerződésben tervezett intézményi változások megkönnyítették volna a közös fellépést (lásd a Lisszaboni Szerződésről szóló linkdossziénkat), ez a kérdés azonban az ír "nem" miatt vakvágányra terelődött.

A francia elnökség szerette volna megteremteni a közös európai biztonság- és védelempolitikát (EBVP), de a grúz-orosz, illetve a pénzügyi válság közbeszólt és lesöpörte a napirendről.

Az EU azonban ettől függetlenül is széleskörű együttműködéseket alakított ki a világ számos országával, régiójával, mind politikai mind kereskedelmi szinten. 2009-re öt prioritási területet nevezett meg:

* Bővítés: Csatlakozási tárgyalások utolsó fázisa
* Horvátországgal, Nyugat-Balkán, Törökország és
* Koszovó
* Mediterrán Unió
* EU-USA kapcsolatok
* Dohai Fejlesztési Folyamat
* Millenniumi Fejlesztési Célok

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések