ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Új terv az éghajlatváltozás megfékezésére

Amerikai tudósok szerint a főként Ománban megtalálható peridotit kőzetben elnyeletve évente több millió tonna szén-dioxidot lehetne kivonni a légkörből, így lassítva az éghajlatváltozás folyamatát.
Létrehozva: 2008. november 9., 13:46
nyomtat küld

Amikor az üvegházhatás fokozódásáért legnagyobb részben felelőssé tett gáz, a szén-dioxid kapcsolatba kerül a peridotittal, szilárd ásványokká, például kalcittá alakul.

A Columbia Egyetem két kutatója szerint ezt a folyamatot fokozni lehet, ha a kőzetbe fúrva forró vízben feloldott szén-dioxidot juttatnak a peridotit belsejébe, akkor a természetesnél egymilliószor nagyobb telítettséget érhető el. Ha a módszer működik, akkor mintegy 2 millió tonna ásvánnyá alakított üvegházhatású gázt lehetne semlegesíteni és földalatti tárolóba helyezni az emberi tevékenység miatt évente felszabaduló 30 millió tonnából.

A peridotit a leggyakrabban előforduló kőzetfajta a Föld köpenyében - amely közvetlenül a kéreg alatt helyezkedik el -, de megtalálható a felszínen is, legnagyobb mennyiségben az Arab-félsziget keleti részén fekvő Ománban, közel az egyik legnagyobb széndioxid-kibocsátó régióhoz.

"Nem rossz, ha a kőzet közel van a hatalmas olaj- és földgázmezőkhöz" - jegyezte meg a kutatók egyike, Juerg Matter, aki kollégájával, Peter Kelemennel együtt a Proceedings of the Natural Academy of Sciences lapban jelenteti meg tanulmányát november 11-én.

A tudósok azt is kiszámolták, hogy mennyibe kerülne a kőzet kibányászása, és a szén-dioxid kibocsátás helyére szállítása, de ez nem lenne kifizetődő. A peridot Ománon kívül Pápua-Új-Guineában, Kaledóniában, az Adriai-tenger partján, valamint kisebb mennyiségben Kaliforniában található meg.

A földalatti széndioxid-tárolás eddigi módszereivel szemben főként azért merültek fel kétségek, mert ehhez sok ezer kilométernyi csővezetéket kellene építeni, és senki sem tudja garantálni, hogy a gáz valóban nem juthat vissza a légkörbe.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések