ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Fókuszban a biztonság

Az elmúlt évek eseményei, a madárinfluenza, illetve a száj- és körömfájás betegség világméretű terjedése lépésekre késztette az uniót. Egészséges állatok = egészséges emberek címmel szervezett konferenciát Brüsszelben az Európai Bizottság.
Létrehozva: 2008. november 13., 10:33
nyomtat küld

Súlyos gondokat okozhat egy fertőző járvány kirobbanása (Fotó: MH)

A globalizáció miatt nemcsak az emberek, de a haszonállatok is egyre jobban ki vannak téve a fertőzésveszélynek. "A globális felmelegedés hatására új vírusok ütik fel a fejüket, illetve olyan területeken jelennek meg fertőző betegségek, ahol korábban az elképzelhetetlen volt" - mondta Bernard Vallat, a Nemzetközi Állatjárványügyi Hivatal főigazgatója.

A népesség gyarapodásával a Földön egyre több élelemre van szükségünk, köszönhetően a fejlődő országok mind nagyobb élelmiszerigényének. "A következő években becslések szerint ötven százalékkal emelkedik a fejlődő országokban az állati fehérje fogyasztása" - mondta Vallat.

"A szarvasmarháknál tapasztalt száj- és körömfájás tudatosította Európával, hogy emberre ártalmatlan fertőzés is hatalmas anyagi és erkölcsi kárt okoz" - mondta Walter Windig, az Európai Állatorvosok Szövetségének elnöke. Windig szerint nemcsak azok az állattenyésztők szenvedtek jelentős veszteséget, akik kényszervágásra küldték az állományukat, hanem az egész húsmarhaágazat is. Több évnek kellett eltelnie, mire a fogyasztók újra bízni tudtak az európai húsáruban.

Súlyos gondokat okoz a természetkárosítás is: Bernard Vallatt szerint a kormányok feladata, hogy megvédjék a természetet az egyre növekvő és sok helyen következetlen mezőgazdasági termeléstől. Az állati fertőzések elleni küzdelmet nagyban hátráltatja azonban az illegális állatkereskedelem. Az elmúlt évben négymillió madarat, több mint hatszázezer hüllőt és mintegy negyvenezer emlőst szállítottak a csempészek, amellyel négy-hat milliárd dolláros kárt okoztak az érintett országok költségvetésének. Ennél azonban nagyobb kárt okozhat egy esetleges fertőző járvány kirobbanása.

A konferencia egyben a biológiai biztonság (az állatbetegségek veszélyének gazdaságon belüli csökkentése, és országhatárokon túli terjedésének korlátozása) témáját középpontba állító, első európai állat-egészségügyi hét nyitóeseménye is volt.

A fertőzések megakadályozására Brüsszel a tervek szerint 2009. május elsejétől korlátozza a hús- és tejtermékek utazók általi behozatalát, engedélyezi viszont, hogy az utasok - bizonyos mennyiségben - más állati termékeket, köztük haltermékeket vagy mézet hozzanak be.

Húsipari termékek tilalma

Általánosságban elmondható, semmilyen tejtermék és húsáru nem hozható be az Európai Unió területére. Ez alól kivételt képeznek az Andorrából, Horvátországból, a Feröer-szigetekről, Grönlandról, Izlandról, Liechtensteinből, Norvégiából, San Marinóból és Svájcból kis mennyiségben, személyes fogyasztásra behozott áruk. Méz, tojás és hal esetében Brüsszel engedményeket tesz az utazóknak, azonban a közös állat-egészségügyi szabályozás megreformálásáig az egyes országok illetékes hatóságai adnak iránymutatást.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések