ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Brüsszel fellép a kamatadó kikerülése ellen

Javaslatot tett az Európai Bizottság csütörtökön a megtakarítások adóztatásáról szóló európai uniós jogszabály módosítására azzal a céllal, hogy megszüntesse azokat a hiányosságokat, amelyek a kamatjövedelem adózásának kikerülésére nyújtanak lehetőséget.
Létrehozva: 2008. november 13., 21:30
nyomtat küld

Kovács László, az adóügyekért és a vámuniós kérdésekért felelős bizottsági tag sajtótájékoztatóján elmondta: Brüsszel javasolja egyfelől az irányelv hatályának kiterjesztését a bankbetétektől eltérő, összetettebb (például bizonyos értékpapírokból és életbiztosításokból álló) megtakarítási formákra. Az érintett személyi kört illetően pedig azt javasolják, hogy az irányelv alkalmazható legyen a magánszemélyeknek nem közvetlenül, hanem valamilyen társaságon vagy alapítványon keresztül harmadik országokból jutatott kifizetésekre is.

A jogszabály 2005 óta biztosítja, hogy kamatjövedelem juttatásakor a kifizető jelenti a hazai adóhatóságnak magánszemély másik EU-tagállamban szerzett kamatjövedelmének összegét, vagy adatszolgáltatás hiányában - amennyiben szigorúan élni kíván a banktitokkal - forrásadót von le a megszerzett kamatjövedelemből.

Kovács László rámutatott: elmondható, hogy az irányelv hatékonyan működik azokban az esetekben, melyekre a hatálya kiterjed, de viszonylag könnyen meg is kerülhető. Hatályát bővíteni kell annak érdekében, hogy hatékonyan szolgálja az elsődleges célt, az adócsalás megakadályozását, mely káros hatással van a tagállami költségvetésekre, és hátrányos azoknak az állampolgároknak, akik őszintén bevallják jövedelmüket.

Az irányelv rendelkezéseihez hasonló vagy azzal egyenértékű szabályokat jelenleg 5 EU-n kívüli ország (Svájc, Liechtenstein, Monaco, Andorra, San Marino), valamint 10 az Egyesült Királysághoz, illetve Hollandiához tartozó függő terület (Anguilla, Aruba, Brit Virgin-szigetek, Kajmán-szigetek, Guernsey, Man-sziget, Jersey, Montserrat, Holland Antillák, Turks- és Caicos-sziget) alkalmaz kétoldalú megállapodások alapján. Olyan területekről van szó, amelyek jelentős részére a közvéleményben adóparadicsomként tekintenek. Kovács László most kiemelte, hogy a velük kötött megállapodásokat is módosítani kell, és - mint mondta - az eddigi jelzések alapján derűlátó abban a tekintetben, hogy ezt meg is fogják tenni.

Az irányelv az automatikus adatszolgáltatás elősegítésével lehetővé teszi, hogy a tagországok saját adójogszabályaikat alkalmazzák azokra a kamatjövedelmekre is, amelyeket állampolgáraik részére más tagállamban lévő kifizetők (bank, pénzügyi intézmény, független szakértő) juttatnak.

Az automatikus adatszolgáltatás helyett a huszonhétből három uniós tagállam, Belgium, Luxemburg és Ausztria azt választotta, hogy forrásadót vet ki a magánszemélyeknek juttatott kamatjövedelemre 2011. június 30-ig 20 százalékos, azt követően pedig 35 százalékos mértékben. A magánszemélyek mindazonáltal ezekben az országokban is kérhetik egyedileg a kifizetőtől, hogy a rájuk vonatkozó adatokat hazájuk adóhatóságához továbbítsák.

A bizottsági javaslatot az EU-tagországoknak is jóvá kell hagyniuk, de a magyar biztos szerint ebben nem várható fennakadás.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések