ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Klímacsúcs" a Parlamentben

Az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottsága pénteken kibővített ülést tartott a Parlament Delegációs termében, ahol az Európai Unió "Klíma- és energiacsomagjáról" tárgyaltak. A politikai döntéshozók mellett egyetemi tanárok, kutatók, akadémikusok, ipari szervezetek és környezetvédők vették számba az uniós klímacsomag magyarországi bevezetésének lehetőségeit és korlátait.
Létrehozva: 2008. november 17., 11:50
nyomtat küld

Arra a kérdésre, hogy miként tudja elérni Magyarország 2020-ig az Unió által előírt 20%-os kibocsátás csökkentést, Bencsik a következőket mondta. A globális szinten érzékelhető pénzügyi és gazdasági problémák csak tünetként értelmezendőek, a valódi okok a mára világosan kirajzolódó klímaváltozásban érhetők tetten. Tehát a tartós megoldásokat is ezen a területen kell megtalálni, és merőben új gondolkodásmóddal orvosolni.

A csütörtöki gazdasági csúcson ezért is javasolta a Fidesz a gazdasági recesszió negatív hatásának ellensúlyozására a megújuló energia és energiahatékonysági beruházások mértékének növelését. Az ötszáz milliárd forintos alap létrehozása elsőre túlzónak tűnhet, de az pontos számításokon alapul. Ahhoz, hogy Magyarország teljesíteni tudja az energiafelhasználását 20%-al, és képes legyen a megújuló energiaforrásból előállított energia részarányát 13%-ra növelni a 2020-ig terjedő időszakban, éves bontásban megközelítőleg 130 milliárd forint költségvetési forrás biztosítására van szükség. A jelenleg futó uniós költségvetési időszakra vonatkozóan ez 500 milliárdot feltételez. Ehhez kell még hozzátenni az önkormányzati, vállalkozói és lakossági hozzájárulásokat, mely végeredményben több mint 1500 milliárd forintnyi belső keresletnövekedéssel járhat a hazai piacon. Ezzel semmi mást nem tennénk, mint hogy pontosan teljesítenénk az uniós kötelezettségeinket - fogalmazott Bencsik János.

A program, miután a globális gazdasági folyamatoktól teljesen függetlenül teremtene növekvő belső piacot, elsősorban a hazai kis- és középvállalkozásoknak biztosítana munkalehetőséget. Legnagyobb segítséget a legkilátástalanabb helyzetben lévő építőipari vállalkozások számára nyújtana. A belgazdaság ilyen formában történő élénkítése csökkentené a hazai vállalkozók multinacionális vállalatoktól való beszállítói függését is. A programhoz elengedhetetlenül szükséges innováció az alkalmazott kutatás területén is élénkítő hatást gyakorolna. A lakosság és az önkormányzati intézmények érdemben tudnák csökkenteni az általuk felhasznált energia mennyiségét.

Ez által csökkenteni lehet az energiára fordított költségeket. A mérhetőség és szabályozhatóság mindenkit takarékosságra ösztönöz. A felhasznált energia csökkentése, valamint a megújuló energia részarányának növelése enyhíteni tudja az ország külső energia piacoktól való függőségét is. A környezet szén-dioxid, korom és metán szennyezésének csökkenése kedvezően befolyásolhatja a nemzet egészségügyi állapotát, melynek mérhető költségvetési hozadéka is lehet. Összességében javulna a lakosság, az intézményi és gazdasági szereplők környezettudatossága, a természeti erőforrásokkal történő felelős gazdálkodás gyakorlatának nemzeti szintű kialakulása. Világosan látható, hogy a belső piac ilyetén történő élénkítése nem környezeti károkat, hanem hasznokat hozna az egész társadalom számára - ismertette pártja álláspontját a Fidesz politikusa.

A továbbiakban megfontolandó egy visszatérülő nonprofit alap létrehozása is, amely 100%-ban visszatérítendő támogatást nyújtana mindazoknak, akik az alternatív energiaforrások fejlesztésébe, az energiahatékonyságba kívánnak beruházni. A kölcsönök lejáratának idejét a megtakarítási lehetőségek szabnák meg, a kölcsönöket a megtakarításból kellene visszafizetni. Erre vonatkozóan már most is vannak jó példák, többek között a "szemünk fénye program".

Végül a szemléletformálás, a berögzült rossz szokások megváltoztatását, a még gyermekcipőben járó szakemberképzés megerősítését, a gyakorlati módszertan kimunkálását és a megvalósítás koordinációjára alkalmas intézményrendszer létrehozásának fontosságát emelte ki Bencsik János. Meggyőződése szerint az elengedhetetlen takarékossági és megújuló energia beruházások megvalósulását egy klímatörvény elfogadásával lehetne elősegíteni, ha úgy tetszik kikényszeríteni.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések