ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az írek most elfogadnák a Lisszaboni Szerződést

Az Irish Times mai száma jelentős fordulatról számol be az Unió Reformszerződésének írországi támogatottsága kapcsán. A legújabb közvélemény kutatás eredménye szerint elképzelhető, hogy az írek egy új népszavazás során megszavazzák a Lisszaboni Szerződést. Ebben persze az eredeti szöveghez csatolt "mentőöveknek" is nagy jelentőségük lenne.
Létrehozva: 2008. november 17., 12:30 | Utoljára frissítve: 2008. november 17., 12:32
nyomtat küld

Az Irish Times és a TNS opinion közös közvéleménykutatása szerint a júniusi szavazás óta a szerződést támogatók tábora erősödött. Jelenleg az írek 43 százaléka szavazna 'igennel'. 39 százalék ismét elutasítaná a "reformcsomagot". 18 százalék azonban még nem tudja, hogy mire szavazzon. A biztos szavazók 52,5 százaléka most elfogadná, 47,5 százaléka pedig nemet mondana a Lisszaboni Szerződésre. A júniusi szavazás során a "nem"-ek 53,4 százalékkal győztek a 46,6 százaléknyi "igen"-nel szemben.

Azonban a várható "győzelemnek" ára lesz. A közvélemény kutatás ugyanis a módosított Lisszaboni Szerződés társadalmi megítélését vizsgálta. Ennek értelmében az írek megtarthatnák az Uniós biztosukat, és biztosítékot kapnának a függetlenségre, abortusz politikára és az adórendszerre.

Az ír sajtó július óta arról cikkezik, hogy a dublini kormány várhatóan felszólítja az Uniót, tartsa meg az "egy ország-egy biztos elvét" egy második népszavazásért cserébe. Így továbbra is minden állam küldhetne egy tagot az Európai Bizottságba.

Michaél Martin ír külügyminiszter szombati (november 15.) nyilatkozata szerint a kormány néhány héten belül dönthet a második népszavazás kérdéséről.

Martin elmondta, hogy "a megoldás tervezetét a decemberi Tanácsülésen fogjuk ismertetni."

Brian Cowen ír miniszterelnök várhatóan a december 12-ei Uniós csúcson tájékoztatja az EU vezetőit a jövőre vonatkozó ír elképzelésekről. Az állásfoglalásnak nagy jelentősége lesz, mivel eloszlathatja a kételyek egy részét a 2009. júniusi európai választásokkal kapcsolatban. Az ugyanis még nem tisztázott, hogy melyik szerződés (Nizza-Lisszabon) alapján bonyolítják le jövő nyáron esedékes szavazást

A szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy a jelenlegi "egy ország-egy biztos" rendszer megtartásához a Lisszaboni Szerződés módosítása szükséges. Az Szerződés "megnyitása" miatt azonban a ratifikációs eljárást újra le kellene folytatni, ami nem csak időigényes, de politikailag kockázatos is lenne.

Egy a névtelenségbe burkolózó szakértő szerint "ha az EU állam- és kormányfői a Tanácsban egyszerű többséggel döntenek a jelenlegi Bizottsági rendszer megtartása mellett, annak érdekében, hogy Írországnak kedvezzenek, akkor a Microsoft, vagy bármelyik vállalat, amely a jövőben a Bizottsággal jogvitába keveredik, a törvény előtt hivatkozhat arra, hogy a jelenlegi Bizottság egyszerűen nem jogszerű."

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések