ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Uniós szinten kell megoldás a védett madarak vadászata ellen

A WWF és az IUCN által létrehozott, a védett fajok kereskedelmével foglalkozó nemzetközi program, a Traffic határozottabb fellépést, hatékonyabb információcserét és együttműködést sürget, ezért az Unióhoz fordul, hogy megoldást találjanak a vadon élő védett madarak illegális vadászata elleni fellépésre.
Létrehozva: 2008. november 18., 12:10 | Utoljára frissítve: 2008. november 18., 12:34
nyomtat küld

Néhány év alatt több millió védett madarat lőnek le Bulgáriában, Romániában és Szerbiában, melyek főként Olaszországba és Máltára kerülnek.

Határozottabb fellépést, hatékonyabb információcserét és együttműködést sürget a Traffic (vadon élő fajok kereskedelmével foglalkozó nemzetközi hálózat) a vadon élő madarak vadászatának visszaszorítása érdekében. Ezért a szervezet közreműködésével az EU bizottsági ülésén ez volt a vezető téma.

A jobb együttműködés és információ csere az egyik kulcsa annak, hogy sikeres legyen a madarak illegális vadászata és az illegális kereskedelem elleni fellépés. Az információ cserére szolgáló csatornák között van az Interpolnak e célra létrehozott üzenetrendszere, a Vámhatóságok kockázatelemző információs rendszerei és az EU-TWIX adatbázis. A megfelelő jogszabályok és ezek betartatása azonban elengedhetetlen az illegális vadászat visszaszorítása érdekében.

Az Európában illegálisan vadászott madárfajok zöme énekesmadár, többek között pintyek, nádiposzáták, különböző pityer- és sármányfajok, melyeket nemcsak nemzetközi egyezmények, de az EU és nemzeti jogszabályai is védenek, beleértve az EU Madárvédelmi irányelvét is. Az utóbbi években az illegális vadászat központja Magyarországról Bulgáriába, Romániába, Szerbiába és Montenegróba helyeződött. E mellett jelentős illegális madárvadászat folyik Bosznia-Hercegovinában, Macedóniában, Albániában és Horvátországban is. A madarakat Szlovénián, Magyarországon és Horvátországon keresztül szállítják elsősorban Olaszországba és Máltára, ahol ínyenc csemegeként szolgálják fel őket.

2003-ban egy olasz bíróság megállapította, hogy két vadászatszervező cég részt vett több mint kétmillió madár Olaszországba csempészésében, melyeket 6 év alatt lőttek le Szerbiában. A "Madarak a Balkánról" művelet során az olasz hatóságok 2001 novemberében lefoglaltak egy kamiont, mely 1 tonna mélyhűtött madártetemet szállított: 83 faj 120 700 példányát. Ezek közül 68 állandó vadászati tilalom alá esett és 33 ritka faj volt köztük.

A madarak legtöbbjüket olyan tiltott, vagy illegális vadászati módszerekkel pusztítják el. Ezek közé tartozik a nagyon finom lyukú hálók használata, illetve a madarak hangfelvétellel történő odavonzása.

"A TRAFFIC sürgeti az olasz és máltai hatóságokat is, hogy hívják fel a fogyasztók, a törvényhozók és a végrehajtók figyelmét az illegális kereskedelemre és annak madárpopulációkra gyakorolt hatására" - mondta Figeczky Gábor, a WWF természetvédelmi igazgatója. "E mellett javasoljuk Olaszországnak, hogy működjön együtt az olasz vadászatszervező cégekkel és vadászati szövetségekkel, hogy elősegítsék az Olaszországon kívüli nemzeti vadászati törvények megismerését."

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések