ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

EB szorgalmazza a nemzeti munkaerőpiacok teljes megnyitását

Az unió keleti bővítésével kapcsolatos félelmek nem igazolódtak be, az újonnan csatlakozott kelet-európai országok munkavállalói nem árasztották el a régi 15 tagállam munkaerőpiacát - ezért is szorgalmazza az Európai Bizottság az unió munkaerőpiacán még meglévő korlátozások mielőbbi feloldását.
Létrehozva: 2008. november 18., 14:43
nyomtat küld

A Bizottság most ismertetett jelentése szerint a keleti bővítés nem okozott fennakadást a régi tagállamok munkaerőpiacain. Épp ellenkezőleg, az új tagállamokból érkező munkavállalók a munkaerő-hiánnyal küzdő országokban hozzájárultak a gazdaság növekedéséhez, miközben a bérek és a munkanélküliség alakulására alig hatottak. Mindezek következtében a Bizottság szorgalmazza a még fennálló munkaerő-piaci korlátozások feloldását az újonnan csatlakozott országok munkavállalóival szemben. A korlátozások megszüntetésével a Bizottság szerint az illegális munkavállalás is csökkenne.

A 2004-es bővítés során csatlakozott tagállamok munkavállalói elsősorban az Egyesült Királyságban és Írországban vállaltak munkát, míg 2007-től a román és bolgár munkaerő főként Spanyolországban és Olaszországban próbált elhelyezkedni. A Bizottság adatai szerint a régi tagállamokban munkát vállaló külföldiek közül több az unión kívülről érkezők száma, mint a Kelet-Európából származóké. A mostani jelentés szerint 2006-ban a közel hárommillió legális külföldi munkavállalóból mindössze 1,2 millió érkezett az unió valamely másik tagállamából.

Franciaországban a jól képzett munkaerő hiánya miatt döntöttek úgy, hogy 2008. július 1-jével feloldják a kelet-európai munkavállalókkal szembeni korlátozásokat (Románia és Bulgária kivételével). A francia nyitás után a 15 régi tagállam közül már csak négy, Ausztria, Belgium, Dánia és Németország tart fenn különféle szintű korlátozásokat a 2004-ben csatlakozott tagországok munkavállalóival szemben.

Németország várhatóan 2011-ig fenntartja a munkaerő-piaci korlátozásokat, ugyanis attól tart, hogy az olcsó keleti munkaerő kiszorítja a piacról a hazai munkavállalókat, ami a munkanélküliségi ráta ismételt növekedéséhez vezetne. Mivel jól képzett szakemberekből - első sorban mérnökökből és informatikusokból - a német munkaerőpiacon is óriási hiány tapasztalható, ezért várhatóan 2009-től a kelet-európai tagországok képzett munkavállalói könnyebben juthatnak majd munkavállalási engedélyhez az országban.

(euvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések