ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az EP megszavazta a kékkártya-irányelvet

Az Európai Parlament csütörtökön nagy többséggel elfogadta a harmadik országokból érkezők munkavállalását megkönnyítő két irányelv-tervezet, köztük az ún. "kék kártyáról" szóló indítványt. Az EP ugyanakkor számos módosítást javasolt az eredeti bizottsági javaslathoz.
Létrehozva: 2008. november 21., 11:12 | Utoljára frissítve: 2008. november 21., 11:14
nyomtat küld

Az Európai Unió a magasan képzett külföldi szakemberek körében nem tartozik a legnépszerűbb célpontok közé. Az EU a képzett migránsok alig két százalékát vonzza, míg például Ausztráliát a képzett bevándorlók közel tíz, Kanadát mintegy hét, az Egyesült Államokat pedig több mint három százaléka választja. A népszerűtlenség oka a huszonhét féle különböző tagállami szabályozás, ami megnehezíti a migráns munkavállalók számára a munkavállalást és a tagállamok közötti szabad mozgást - olvasható az Ewa Klamt néppárti képviselő által készített jelentésben.

A Parlament ezért 388 igen, 56 nem, 124 tartózkodó szavazattal támogatta az Európai Bizottság javaslatát, amely - az amerikai "zöldkártya" mintájára - "kék kártyát" adna a magasan képzett külföldi szakembereknek uniós munkavállalásuk megkönnyítésére. A képviselők azonban néhány kiegészítést is javasolnak. Így a Bizottság által javasolt három év helyett öt éves szakmai tapasztalathoz kötnék a kék kártya kiadását és kettőről három évre hosszabbítanák meg a kártya érvényességét. Míg a bizottsági javaslat az adott tagállamban érvényes minimálbér háromszorosát írná elő kötelező legkisebb fizetségként a kék kártyával foglalkoztatottak számára, addig az EP 1,7-szeres értéket tart elfogadhatónak, azonban ez semmiképpen sem lehetne alacsonyabb annál a bérnél, amit más hasonló munkavállalók kapnak az adott pozícióban.

Fontos módosítási-javaslat emellett, hogy az EP szeretné, ha azokban az ágazatokban, melyekben a régi tagállamok korlátozásokat alkalmaznak az újabb, kelet-európai tagállamokból érkező munkavállalókkal szemben ne lehessen kék kártyával munkát vállalni.

A csütörtöki plenáris ülésen a képviselők támogatásukról biztosították azt a bizottsági javaslatot is, amely összevonná a munkavállalási és tartózkodási engedély kérelmezésének eljárását, egységes engedélyt adna ki, és emellett biztosítaná, hogy a harmadik országokból érkező munkavállalók az uniós polgárokkal egyenlő elbánásban részesüljenek.

Ez utóbbi irányelvtervezet a kék kártyáról szóló irányelvet egészíti majd ki: előbbi az alacsonyan képzett, utóbbi pedig a magasan képzett migránsok munkavállalását könnyítené meg. A két irányelv egyidejű elfogadása révén meg lehet akadályozni egy "kétsebességes bevándorlási politika" kialakulását, amely támogatja a magasan képzettek bevándorlását, de megakadályozza az alacsony képzettségűek belépését az unió munkaerőpiacára - vélik a képviselők.

(euvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések