ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Gyorsan mélyül az euró-övezeti recesszió

Ijesztő mértékben romlanak az euró-övezet kibocsátási mutatói, mind a feldolgozóipari, mind a szolgáltató szektorban, az adatok láttán a Financial Times már azt írja, hogy beindult az ördögi kör.
Létrehozva: 2008. november 21., 15:00
nyomtat küld

A lefelé menő spirálban a vállalatok nem várják meg, míg a hanyatló bevételeikkel szemben súlyos veszteségek forrásává válik a foglalkoztatottak megtartása, ezért idejekorán elbocsátanak, ráadásul erősen visszafogják a beruházásokat, ami visszaveti a fogyasztást, és a kereslet csökkenésével egy újabb, még pusztítóbb kör kezdődik. A gyorsuló hanyatlást jól tükrözik a pénzügyi információs szolgáltatásokkal foglalkozó Markit cég által most közzétett adatok.

A feldolgozóipar és a szolgáltatói szektor teljesítményét egyaránt tükröző, euró-övezeti, összetett beszerzési menedzser index (PMI) novemberben 39,7 pontra esett, a már amúgy is ijesztően alacsony, októberi 43,6 pontról. A kompozit-index immár hatodik hónapja mutat folyamatos mutat. A PMI-adatoknál az 50 pontos határ választja el a zsugorodást az expanziótól, és az utóbbi évtizedben már az is vészkiáltásokat váltott ki, ha az érték néhány ponttal a negatív sávba csúszott. A két nagy terület közül az - euró-övezeti GDP döntő hányadát adó - feldolgozóiparon belül volt különösen erős a visszaesés: az októberi 41,1 pontos adat novemberben 36,2 pontra esett, a szakértői előrejelzések 40,5 pontos átlagával szemben.

A bankoktól a vendéglátóiparig és idegenforgalomig terjedő, teljes szolgáltatói szektorban az októberi 45,7 pontról 43,3 pontra esett a PMI adat. A mutató összeállításához felhasznált 12 rész-index közül hét soha nem volt a mostanihoz hasonló alacsony szinten, az adott felmérés 10 éves története során.

Az euró-övezet gazdasága már az idei második és harmadik negyedévben is csökkent - 0,2-0,2 százalékkal - a Financial Times szerint a mostani kibocsátási adatok arra utalnak, hogy az év utolsó három hónapjában a visszaesés mérték legalább 0,5 százalékos lesz. Az irányzatokat elemezve a Bloomberg rámutat, hogy a súlyos helyzetben csak egy biztató fejlemény látható: az energiahordozók és a nyersanyagok árának esése nyomán gyorsan enyhül az inflációs nyomás. Ez azt jelenti, hogy az Európai Központi Bank immár nem hivatkozhat a drágulásra, a korábbi monetáris szigor égetően sürgős enyhítésével szemben.

Az euró-övezeti PMI-ben használt inflációs előrejelző komponens valójában 2003 nyara óta nem utalt a mostanihoz hasonlóan alacsony inflációs kilátásokra. A hírügynökség idéz elemzőket, akik szerint a következő nyárig akár 1 százalékra is süllyedhet az EKB-nél az irányadó kamatláb.

(vg.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések