ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Növekvő hatásfokú napelemek

Egy újfajta technológia képes a napsugarakat hatékonyabban befogni és villamos energiává átalakítani. A fénysugarak egy bevonattal rendelkező üveglapra esnek, majd többszörös visszaverődés útján a lap szélei felé irányulnak.
Létrehozva: 2008. november 24., 07:58 | Utoljára frissítve: 2008. november 24., 07:59
nyomtat küld

Az ily módon koncentrált fény a széleken található keskeny napelemekre vetül, amelyek elektromos árammá alakítják azt. A napsugarak fennmaradó része áthatol a bevonatolt üveglapon, ezeket hagyományos napelemekkel lehet árammá alakítani. Ezt a működési elvet felhasználva a cambridge-i Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói Marc Baldo vezetésével már 14 százalékos átalakítási hatásfokot tudtak elérni.

Az egy milliméter vastag üvegfelületre a kutatók egy vékony festékréteget vittek fel, amelynek vastagsága nagyjából hat mikrométer. A festékanyag a napsugarakat egy bizonyos hullámhossz-tartományban köti meg. Ezután a festéket alkotó molekulák a szélrózsa minden irányában leadják a megkötött energiát. Az üvegfelületre merőleges fénysugarak elvesznek ugyan, de egy bizonyos szög alatt a sugarak az üveglap szélére vetülnek. Az üveglap széleire ragasztott napelemek ezeket a fénysugarakat alakítják át elektromos árammá. A kutatók egy ilyen festékanyaggal bevont üvegfelülettel hat százalékos hatásfokot értek el. A napelemek esetében a hatásfok a kinyert elektromos energia és a felfogott napenergia hányadosát jelenti.

A kutatók további kísérleteikben azt vizsgálták, miként lehetne tovább növelni a hatásfokot. A festékbevonattal ellátott üveglap mögé egy második üveglapot helyeztek, amelyet másfajta festékkel vontak be. Ez a festékanyag a fénynek egy másik hullámhossz-tartományát köti meg. A hatásfok ezzel a változtatással néhány százalékot nőtt. A legnagyobb hatásfokot, 14,5 százalékot úgy sikerült elérni, hogy egy hagyományos napelemet helyeztek el a speciális festékkel bevont üveglap mögé.

A kutatók szerint az újfajta napelemek előállítási költségei igen alacsonyak. Ráadásul ezeket a napcellákat nem kell a nap felé irányítani, ugyanis a festékmolekulák a besugárzás szögétől függetlenül képesek megkötni a fényt. A hagyományos napelemek ezzel szemben lencsékkel vagy tükrökkel működnek, amelyek követik a nap mozgását és cellákra koncentrálják a napsugarakat. Ezáltal azonban a napelem felhevül és szükségessé válik a cellák hűtése. Az MIT kutatói időközben már megalapítottak egy kisebb vállalkozást abból a célból, hogy továbbfejleszthessék és piacra dobhassák a bevonatolt üveglappal működő napelemeket.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések