ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Mladic nélkül nincs Unió

A Boszniai Szerb Köztársaság hadseregének volt főparancsnokát, Ratko Mladićot a Hágában működő Volt Jugoszlávia Nemzetközi Büntetőtörvényszék (ICTY) háborús bűnökkel, emberiség ellenes bűnökkel és népirtással vádolja. Radovan Karadžićot 2008. július 21-én elfogták Szerbiában, azonban Mladićot a szerb hatóságoknak még nem sikerült kézrekeríteni. A Belgrád által áhított EU-jelölt státusz elnyerésének feltétele a Büntetőtörvényszékkel való teljes együttműködés, ami valójában Ratko Mladić letartóztatását és kiadatását jelenti.
Létrehozva: 2008. november 24., 16:42
nyomtat küld

Nem biztos, hogy Szerbiában bujkál

Egyáltalán nem biztos azonban, hogy Mladić Szerbiában tartózkodik, egyes jelentések szerint a tábornok Szarajevóban, Montenegróban vagy a boszniai Republika Srpska-ban van.

A szerb katonai felderítés 2006 februárjában kiszivárgott jelentése szerint Mladićot a Jugoszláv Néphadsereg létesítményeiben bújtatták egészen 2002. június 1-ig, amikor a szerb parlament törvényben rendelte el a hágai Büntetőtörvényszékkel való együttműködést. A törvény meghozatala után Mladićnak nyoma veszett. A szerb katonai felderítés jelenlegi vezetője, Svetko Kovač szerint semmi nem utal arra, hogy a hadsereg bármilyen módon továbbra is segítené háborús bűnösök rejtőzését.

"Nem vagyunk olyan nyom birtokában, ami Mladićhoz vezetne. Az egyértelmű, hogy 2006-ig Szerbiában bujkált. 2006 első felétől a mai napig semmiféle információnk nincs, de feltételezhető, hogy Szerbiában bujkál" - mondta Rasim Ljajić, aki a Büntetőtörvényszékkel folytatott együttműködést koordináló szerb nemzeti tanács elnöke.

A szerb kormány 2007 októberében egymillió eurót ajánlott fel annak, akinek az információi alapján Mladićot sikerül letartóztatni. "A nyomravezetői díj is jelzi Belgrád eltökéltségét, hogy amilyen hamar csak lehet, teljesítse a Büntetőtörvényszék felé fennálló kötelességeit" - nyilatkozta Ljajić.

Rémeket látnak

Mladić mára legendává vált Szerbiában. Sokan állítják, hogy néha fel-feltűnik futballmérkőzéseken testőrök gyűrűjében, sőt állítólag már Athénben és Thesszalonikiben is többször látták.

A hatóságok külön telefonszámot hoztak létre, melyet akkor lehet hívni, ha valaki Mladić-csal kapcsolatos információk birtokában van. Ljajić szerint rengeteg hívás érkezik, a legtöbb azonban vaklárma. Olyan is előfordult már, hogy valaki azzal akart bosszút állni egy munkatársán, hogy bejelentette, Mladić nála rejtőzik.

Szerdán a JUGpress hírügynökség portáljára egy névtelen felhasználó olyan nyáron készült fényképeket töltött fel, melyekről azt állította, hogy Ratko Mladićot ábrázolják. A rendőrség megvizsgálta a képeket, majd bejelentette, hogy a képeken szereplő ember Aleksandar Isailović belgrádi lakos, akit előzőleg már kétszer is letartóztattak, mert összetévesztették Mladić-csal.

A támogatók vezetnek el Mladićhoz

Az elmúlt hetekben a fővárosban és vidéken több gyanús magáncéget ellenőrzött a szerb rendőrség azzal a céllal, hogy ellehetetlenítse Ratko Mladić anyagi támogatóit.

Ez történt a Nyugat-szerbiai valjevói székhelyű Vujić nevű céggel is november 10-én. A gyárat valamint a tulajdonos, Vidoje Vujić otthonát a rendőrség átkutatta, és lefoglaltak több telefont, SIM-kártyát valamint családi fényképeket, melyeken a tulajdonos látható hágai elítéltekkel. "Nem Maldićot kerestük, mert tudtuk, hogy nincs ott. Olyan tágyakat, dokumentumokat kerestünk, amelyek elvezethetnek minket a még szabadlábon lévő hágai elítélthez" - mondta Ljajić. Vujić tagadta, hogy bármiféle kapcsolatban lenne a háborús bűnössel.

A rendőrég arra gyanakszik, hogy Vujić anyagi és logisztikai segítséget nyújtott a tábornoknak a Mladić fia, Darko tulajdonában lévő Impakt cég számlájára irányuló fiktív befizetésekkel. A rendőrség megvizsgálja a két cég között végbement összes tranzakciót, és megpróbálja felgöngyölíteni, hogy a pénz hogyan juthatott el Mladićhoz vagy segítőihez.

Mladić nélkül Szerbia nem társulhat az EU-hoz

Az Európai Bizottság két hete adta közre Szerbia EU-integrációs előrehaladásáról szóló beszámolóját. A bizottság bővítési biztosa, Oli Rehn szerint Szerbia jó úton halad afelé, hogy már 2009-ben EU-jelölt státuszt kapjon, de ennek feltétele a Büntetőtörvényszékkel való mindenre kiterjedő együttműködés, a korrupció visszaszorítása valamint Szerbia konstruktív hozzáállása Koszovó kérdésében.

"Amíg Mladić nincs Hágában, Hollandia meg fogja akadályozni Szerbia EU-csatlakozását, ezt holland hivatalos források megerősítették. A nemzetközi közösséget többé nem érdeklik az erőfeszítéseink. Ők kézzelfogható eredményeket várnak" - mondta Ljajić.

A Volt Jugoszlávia Nemzetközi Büntetőtörvényszék főügyésze, Serge Brammertz hétfőn kétnapos látogatásra érkezett Belgrádba. Brammertz azt vizsgálja, hogy mennyire működik együtt Szerbia a Büntetőtörvényszékkel, valamint hogy Belgrád valós erőfeszítéseket tesz-e a tábornok kézrekerítése érdekében. Brammertz decemberben terjeszti az ENSZ Biztonsági Tanácsa és az EU elé jelentését az együttműködésről. A jelentés nagy jelentőséggel bír Szerbia EU-integrációs előrehaladására.

A szerbek többsége úgy érzi, túl sokat követelnek tőlük

A szerb közvélemény nem bízik a Büntetőtörvényszékben, és sokkal inkább egy politikai, mint jogi intézménynek tartja azt. A szerbek szerint a Büntetőtörvényszéknek az egész kézrekerítési folyamathoz való hozzájárulása minimális.

"Hogyha az EU-hoz való csatlakozási folyamat végső feltétele Mladić letartóztatása, még akkor is, ha nincs Szerbiában, akkor egy lehetetlen feladattal nézünk szembe" - nyilatkozta Boris Tadić a B92 szerb televíziónak."Véleményem szerint a teljes együttműködés a hágai elítéltek teljes erővel való keresését, valamint letartóztatásuk esetén a kiadatásukat jelenti" - tette hozzá a szerb elnök.

"Az állandóan hangoztatott követelés, hogy Belgrád maradéktalanul működjön együtt a délszláv háborúk bűnöseit üldöző hágai Volt Jugoszlávia Nemzetközi Büntetőtörvényszékkel, köztudottan a volt boszniai szerb hadsereg-főparancsnok, Ratko Mladić és a horvátországi szerbek egykori politikai vezetője, Goran Hadžić kiadatását jelenti, miközben még senki sem volt képes igazolni, hogy a két körözött Szerbiában bujkál. Olyan személyek átadását követelik tehát Szerbiától, akikről senki sem tudja, hol vannak, s mivel nem adják ki őket, Szerbiát folyamatosan elmarasztalják" - vélekedett Vuk Jeremić, szerb külügyminiszter.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések