ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A cseh alkotmánybíróság rábólintott a Lisszaboni Szerződésre

A cseh alkotmánybíróság véleménye szerint nem ellentétes Csehország alkotmányával a Lisszaboni Szerződés, így nincsen akadálya annak, hogy az ország ratifikálja az új uniós szerződést.
Létrehozva: 2008. november 27., 08:43 | Utoljára frissítve: 2008. november 27., 08:57
nyomtat küld

A brünni alkotmánybíróság végül ma hirdette ki ítéletét, miután előzőleg két alkalommal is elhalasztotta a döntést a kérdésben. A szerződés megvizsgálását a kormányzó Polgári Demokratikus Párt szenátori csoportja kérte a testülettől.

Az ítélet kihirdetését megelőzően kedden a bírák meghallgatták szenátus, a kormány és az államfő érveit. Az ülést a cseh közszolgálati televízió élőben közvetítette.

Alexandr Vondra, az európai ügyekért felelős kormányfő-helyettes kifejtette véleményét, miszerint a dokumentum nem ellentétes a cseh alkotmánnyal és a kormány támogatja annak elfogadását.

Václav Klaus cseh köztársasági elnök ezzel szemben arra szólította fel az alkotmánybíróságot: mondja ki, hogy a Lisszaboni Szerződés ellentétes a cseh jogrenddel. "Amennyiben elfogadjuk a Lisszaboni Szerződést, a Cseh Köztársaság nemzetközi jogállása jelentősen megváltozik és korlátozott lesz szuverenitása" - vélte az államfő.

Klaus hétfőn azt is bejelentette, hogy addig nem hagyja jóvá a Lisszaboni Szerződést, míg Írország nem ratifikálja a dokumentumot. "Nincs okom annak a további európainak lenni, aki nyomást gyakorol Írországra, hogy tegyen valamit. Az ír álláspont megváltozása nélkül egyszerűen semmiféle Lisszaboni Szerződés nem lesz" - jelentette Klaus a Rádio Cesko rádióállomásnak adott interjújában.

Klaus makacskodása ugyanakkor meglehetősen nagy terhet ró a prágai kormányra, miután 2009 januárjától Csehország veszi át az EU soros elnöki tisztségét Franciaországtól. A Tanács elnökeként Csehországnak egyik legfontosabb feladata az intézményi reform továbbvitele lenne. Miután szinte valamennyi tagállam megerősítette már a szerződést, "vonakodó tagállamként" ez elég nehéz lesz a cseh vezetés számára.

(euvonal.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések