|
|
|
|
Klímaébresztő a Toldi moziban
|
Szombaton, a budapesti Toldi moziban ért véget a Védegylet által szervezett Klímaébresztő országos filmhét, melynek keretében politikusok és civilek beszélgettek arról, hogy Magyarország milyen szerepet tölthet be az éghajlatváltozás elleni nemzetközi együttműködésben, valamint arról, hogy mi fog szerepelni a készülő Nemzeti Éghajlatvédelmi Programban. |
A Kellemetlen igazság című film vetítését követően Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek szószólója, Zalatnay László, a Magyar Természetvédők Szövetsége munkatársa és Bencsik János, Tatabánya polgármestere, a Fidesz klímapolitikusa beszélgetett az érdeklődőkkel.
"Van egy jó hírünk a klímakatasztrófáról: benne leszünk a történelemkönyvekben! Vagy a kudarcunkkal, vagy a sikerünkkel, hogy megállítottuk, most azt gondolod, hogy nincs hatalmad, és bármit is teszel, nem számít? Épp ellenkezőleg, tőlünk függ az emberiség jövője!" Ezzel a bevezetővel invitálta a Védegylet országszerte mindazokat, akik többet szerettek volna megtudni a klímaváltozás következményeiről, illetve arról, hogy mennyire készült fel az alkalmazkodásra Magyarország, és hogy a hétköznapi embernek mi a teendője a megelőzés területén.
A Toldi moziban megrendezett zárónapon, a filmvetítéseket követő beszélgetéseken az élelmiszer- és ivóvízválságról, a Nemzeti Fejlesztési Terv klímaellenes beruházásairól és a politika klímáról esett szó. Ez utóbbi kérdésben a jövő nemzedékek szószólója, a természetvédők munkatársa, és a Fidesz szakpolitikusa azt a közös álláspontot képviselte, miszerint a tavasszal az Országgyűlés által elfogadott Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia nem más, mint a Föld és az eljövendő nemzedékek irányában megfogalmazódott jó szándékok szöveges gyűjteménye. Miután a stratégia elfogadását nem követte az intézményi feltételrendszer és finanszírozási háttér megteremtése, ezért annak megvalósítása sem lehetséges. Mindhárman egyetértettek abban, hogy törvényi keretek között kell megfogalmazni Magyarország klímavédelmi kötelezettségeit, és a teljesítéshez szükséges eszközrendszert, melynek előkészítését haladéktalanul meg kell kezdeni. A megelőzés mellett, egyre nagyobb figyelmet kell szentelnünk az alkalmazkodás feltételeinek biztosítására, hogy közösségeink minél kisebb ember- és vagyonáldozattal kényszerüljenek szembesülni.
A Fidesz szakpolitikusa utalt arra, hogy csütörtökön, a Magyar Tudományos Akadémián, a tudományos testület Klímavédelmi Kutatások Koordinációs Irodájának szervezésében adtak számot a most lezárult "Klímaváltozás: környezet - kockázat - társadalom" címet viselő program tapasztalatairól.
A 2005 októberében indult kutatás szerves folytatása volt a VAHAVA programnak. A klímaváltozás regionális szcenárióinak kidolgozása, a hidrológiai és mezőgazdasági, földhasználati viszonyok változásának modellezése, a növénytermesztési és élelmezési kockázatok elemzése rámutatott arra, hogy a változások egy része már beköszöntött. Ha ezeket nem követi az alkalmazkodás lehetőségeinek kidolgozása, akkor komoly társadalmi katasztrófákkal kell szembesülnünk, akár egy évtizedes időtávlatban. Az akadémiai rendezvény második felében "Klímaváltozás és biztonság" címmel új kutatási és technológiai program kialakításáról és végrehajtásáról tanácskoztak a tudományos élet képviselői. Az akadémikusok viszont csak a tényeket, és a megoldási alternatívákat tudják felmutatni, a cselekvés eszközei a politika kezében vannak. Ideje a politikában is klímaébresztőt fújni, és elengedhetetlen a társadalmi nyomásgyakorlás ahhoz, hogy a politikai klíma is változzon - fogalmazott Bencsik János.
(fidesz.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|