ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megerősítette pozícióját a cseh miniszterelnök

Több, az Unió szempontjából jelentős kérdésre is pozitív választ adott a cseh kormánypárt vasárnap. Mirek Topolanek miniszterelnöki mandátumának megerősítésével szinte biztosra vehető a Lisszaboni Szerződés holnapi (december 9.) cseh ratifikációja és a Cseh Köztársaság vezette uniós elnökség is stabilabb lehet a vártnál.
Létrehozva: 2008. december 8., 13:43
nyomtat küld

A Polgári Demokratikus Párt (ODS) vasárnapi tisztújító kongresszusán megerősítette Mirek Topolanek miniszterelnöki mandátumát. A pártot az elmúlt hónapokban belső feszültségek jellemezték, amely leginkább a Lisszaboni Szerződés ügyében jelentett látványos megoszlást. A párt elnöke és egyben cseh államfő, Vaclav Klaus ugyanis hangsúlyozta, hogy - pártjának hivatalos álláspontjával ellentétben - ellenzi a Lisszaboni Szerződést,és ennek több alkalommal tetteivel is nyomatékot adott (EurActiv.hu 2008.11.11.).

A vasárnapi csatából azonban Topolanek került ki győztesen, melyben Prága polgármesterével, a Klaus-szal szövetségben álló Pavel Bem-mel kellett megmérkőznie. A meggyőző 284-162-es szavazataránnyal megerősített mandátumával Topolanek valószínűleg át tudja vinni a cseh parlament holnapi rendkívüli ülésén a Lisszaboni Szerződést.

Politikai intrikákkal telt a hétvége Prágában, miután az ODS-t alapító Václáv Klaus lemondott a pártelnöki tisztéről. Klaus 1991-ben hozta létre a pártot és két cikluson keresztül volt miniszterelnök, mielőtt a párt élére került volna. Klaus nem elégedett a párt jelenlegi irányával: "Ezek nem olyan politikusok, mint akikkel én az ODS-t megalapítottam és sok éven át vezettem," mondta.

Klaus szombaton jelentette be lemondását, valószínűleg azzal a szándékkal, hogy ezzel befolyásolja a vasárnapi szavazás kimenetelét. Lemondásával Klaus gyakorlatilag a Lisszaboni Szerződésről szóló vitát tette meg a párt jövőjét meghatározó szavazássá.

Bár a jelöltje vesztett, Klausnak más módszerek is a rendelkezésére állhatnak ahhoz, hogy tovább nehezítse a Szerződés életbe lépését. Korábban már tett olyan kijelentéseket, hogy akkor sem írja alá az Unió intézményeinek legfőbb reformjait tartalmazó dokumentumot, ha azt a parlamenti többség megszavazza. Az alkotmány szerinti ratifikációhoz viszont szükség van az államfő kézjegyére.

Ondřej Bouda, cseh belpolitikai újságíró az EurActiv-nak elmondta, hogy "az alkotmányjogászok azon vitatkoznak, hogy mi történhet, ha Klaus a parlamenti ratifikáció ellenére sem írja alá a Szerződést, de ők sem tudnak megegyezni, hogy joga van-e a parlamentnek felülírni az elnöki vétót". Bouda szerint azonban valószínűbb, hogy a döntés újra az alkotmánybíróság elé kerül.

Ez a hét mérföldkő a Lisszaboni Szerződés rögös útján. A cseh parlamenti szavazás után az ír kormány a december 11-12-i Európai Tanács ülésén mutatja be "megoldási javaslatát".

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések