ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Létezésükért aggódnak az alacsony fekvésű szigetállamok

A lakosságuk fennmaradásáért aggódnak a világóceánok legalacsonyabban fekvő szigetein található államok.
Létrehozva: 2008. december 9., 17:18
nyomtat küld

A képviselőik az erre a hétre - a lengyelországi Poznanba - szervezett légkörvédelmi tanácskozáson szólaltak fel, ahol segítséget kértek a fejlett ipari államoktól, amelyeket az erőteljes karbongáz-kibocsátásuk miatt elsősorban tartanak vétkesnek a földi légkör felmelegedéséért és az éghajlatváltozásért.

A lengyel városban tartott tanácskozáson egy új légkörvédelmi egyezmény előkészítéséről tárgyalnak, amelyet jövő év végén kellene megkötni, Koppenhágában. A veszélyeztetett sziget-államok közül a karibi-tengeri Grenada képviselője az egyre szélsőségesebbé váló időjárás veszélyeire és az egyre erőteljesebb hurrikánok miatti, növekvő károkra figyelmeztetett.

Ennél is súlyosabb helyzettel kényszerülnek szembenézni azok a szigetek, amelyek csak kevéssel emelkednek ki a világóceánok vízéből. A Hawaii és Ausztrália közötti térségben fekvő Tuvalu szigetén a tengerszint megemelkedése miatt a sósvíz benyomul a szárazföld belsejébe, és használhatatlanná teszi az édesvíz lelőhelyeit, amivel 12 ezer ember puszta léte kerül veszélybe.

Az Indiától délnyugatra található Maldiv-szigetek kormányzata pedig már a 300 ezer fős lakosság elköltöztetésének tervein dolgozik. A sziget-állam területének legmagasabb pontja - dagály idején - alig 3-4 méterrel van a tenger szintje felett, így ott érthetően nagy az aggodalom. Az ENSZ éghajlatváltozással foglakozó testülete további - 18-59 centiméter közötti sávba eső - vízszint-emelkedést jósolt az évszázad végéig, a ténylegesen bekövetkező felmelegedés függvényében.

Az előző évszázad során 17 centiméterrel lett magasabb a tengerek szintje. Az emelkedés - a közhiedelemmel ellentétben - csak részlegesen származik a sarki jégsapkák elolvadásából, jelentős hányad ugyanis a víztömegnek a hőmérséklet emelkedésével járó térfogatnövekményből adódik. Poznanban most arról folyik a vita, hogy a várható hőemelkedés milyen fokú korlátozására kellene nemzetközi kötelezettséget vállalni ahhoz, hogy a legalacsonyabban fekvő 43 lakott sziget vagy szigetállam helyzete ne váljék tragikussá.

(vg.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések