ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Végső búcsú a villanykörtétől

Történelmi döntést hozott az energiaügyi miniszterek brüsszeli tanácsa: az EU-tagállamokból néhány év alatt eltűnnek a hagyományos izzószálas égők, hogy átadják a helyüket az energiatakarékos világítótesteknek.
Létrehozva: 2008. december 10., 11:52 | Utoljára frissítve: 2008. december 10., 12:14
nyomtat küld

A lépéssel Románia éves áramfogyasztásának megfelelő energiát, és 15 millió tonnányi széndioxid-kibocsátást spórol meg az Unió.

Az első áldozat a százwattos izzó lesz, ez jövő ősszel kerül ki a kínálatból. A tervek szerint 2012-ig az összes villanykörte-típusú égőt kivonják a kereskedelmi forgalomból. Az ok prózaian egyszerű: az izzó a teljes energiafelhasználás nagyobbik részét - esetenként a 95 százalékát is - a környezet melegítésére fordítja, és csek a kissebbikből világít, vagyis nagyon rossz hatásfokkal üzemel.

Ez a pazarlás egy átlagos európai háztartásban uniós felmérések szerint évente 40 euró (kb. 12 ezer forint) többletkiadást okoz, ami megfordítva azt jelenti, hogy ennyivel lehet kisebb az áramszámla, ha kizárólag energiatakarékos égőket használunk.

A legnagyobb európai égőgyártó, a Philips tanulmánya ennél is több megtakarítással számol: a vállalat szerint 23 millió tonna lehet a széndioxidkibocsátás-csökkenés, az áramdíj pedig izzónként 8-10 euróval csökkenhet, ami - tekintetbe véve, hogy egy otthonban akár 20 izzó is üzemelhet - több száz eurót is kitehet (az már más kérdés, hogy a megtakarítás egy része bizonyára elvész a környezetkímélő világítótestek magasabb ára miatt).

A világítás teszi ki a teljes áramfelhasználás közel 20 százalékát. Ha mindenütt megvalósulna az energiatakarékos égőkre való áttérés, akkor ennek az árammennyiségnek a 70 százalékát meg lehetne takarítani. Jelenleg a világítási rendszereknek csopán a 30 százalékában használnak energiatakarékos megoldásokat.

A miniszteri tanácsban született megállapodást még az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia. A végső döntést az Európai Bizottság hozza meg, várhatóan márciusban.

(Népszabadság)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések