ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Új, kompromisszumos javaslatok a klímacsomagról

A lengyel szénerőművek 2019-ig ingyenes szén-dioxid-kibocsátási kvótákat kapnának a tervezett európai uniós klímavédelmi csomag részeként a csütörtökön kezdődő EU-csúcsértekezletre kidolgozott új, kompromisszumos javaslat szerint.
Létrehozva: 2008. december 11., 09:47 | Utoljára frissítve: 2008. december 11., 09:48
nyomtat küld

Az új tervezet, amelyről a francia hírügynökség szerda este szerzett tudomást, egyúttal a korábban tervezett 10 százalékról 12 százalékra növelné a tíz új uniós tagországnak külön juttatandó kibocsátási kvóták arányát.

Az üvegházhatást - ezáltal felmelegedést - okozó gázok kibocsátásának visszafogását célzó csomagot az unió mind a 27 tagországnak jóvá kell hagynia, Varsó azonban vétóval fenyegetőzött a tervezetről hónapok óta folyó tárgyalásokon. Lengyelország energiaszükségletének több mint 90 százalékát még mindig az erősen szennyező szénerőművek fedezik, ezért a klímacsomag egyes intézkedései rendkívül súlyosan érintenék gazdaságát - állítja a varsói kormány.

Az uniós tervek szerint az áramtermelőknek 2013-ban meg kellene vásárolniuk a szén-dioxid kibocsátására vonatkozó, 2020-ig kiszabott összes kvótájukat. A kompromisszumos javaslat értelmében Lengyelország esetében 30 százalékra korlátoznák a 2013-as kötelező vásárlás arányát, s a lengyel erőművek további kvótamennyiségek évenkénti megvételével 2020-ra érnék el a száz százalékot - amennyiben ebbe a többi tagország beleegyezik. A derogáció csak a már meglévő lengyel erőművekre vonatkozik.

A kompromisszumos javaslat módosítaná a kvótaelosztás eddig tervezett szabályait is. Az új terv értelmében a kibocsátási engedélyek 88 százalékát a 27 tagállam között osztanák szét - a 2005-ös kibocsátási szint alapján -, a fennmaradó 12 százalékot pedig szolidaritási támogatásként a tíz új uniós tagországnak szánnák. A korábbi tervek 10 százalékot irányoztak elő külön az új tagok számára.

Az EU energia- és klímapolitikai céljai közé tartozik, hogy a tagállamok 2020-ig 20 százalékkal csökkentenék az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, 20 százalékra emelnék a megújuló energiaforrások arányát, és szintén 20 százalékkal növelnék az energiahatékonyságot.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések