ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megszületett a megállapodás

Az unió vezetői megállapodtak az üvegházgázok visszafogásának részleteiről: a jövő évtized végéig 20 százalékkal csökkentik a kibocsátást, és ugyanennyivel emelik a megújuló energiaforrások részarányát.
Létrehozva: 2008. december 12., 16:32 | Utoljára frissítve: 2008. december 12., 16:33
nyomtat küld

Az uniós állam és kormányfők kétnapos csúcstalálkozója után Nicolas Sarkozy történelminek nevezte az elért egyezséget, amely lehetővé teszi az EU-nak, hogy nemzetközi színtéren a klímaváltozás elleni harc élére álljon. A francia államfő egyúttal felszólította az EU nemzetközi partnereit, hogy kövessék az európai példát, és az ENSZ keretében zajló tárgyalásokon vállaljanak ők is kibocsátáscsökkentést. Európa az "egyetlen kontinens, amely kötelező szabályozást fogadott el, konszenzussal" - emelte ki.. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke arra mutatott rá, hogy a csúcstalálkozón az EU szavahihetősége forgott kockán. Ha nem sikerült volna megegyezni, veszélybe kerülhetett volna a célok teljesíthetősége. Az EU még ambiciózusabb teljesítményt, nagyobb mértékű kibocsátáscsökkentést is kilátásba helyezett arra az esetre, ha nemzetközi partnerei is kötelező vállalásokat tesznek.

A kompromisszumos megállapodás az eredeti javaslatokhoz képest kedvezőbb részleteket tartalmaz a közép-és kelet-európai új tagállamoknak. Így például létrehoz egy szolidaritási mechanizmust, amely - tekintettel a rendszerváltás utáni erőfeszítéseikre - a többi országhoz viszonyítva többlet kibocsátási lehetőséget teremt ezekben az államokban. A csomag értelmében az EU-tagállamok szintén 2020-ig összuniós szinten 20 százalékra emelik a megújuló energiaféleségek részarányát energiafelhasználásukban. Ennek elosztását azonban szintén az egyes államok adottságaihoz méretezték, az ilyen forrásokban némileg szűkölködő Magyarország például az átlag alatt maradhat.

A megállapodás véglegesítése előtt hazai civilszervezetek közös arra figyelmeztetnek, hogy az unió korábban 30 százalékos kibocsátáscsökkentést ígért. A mostani javaslat azért sem vállalható, mert a csökkentések körülbelül kétharmada nem az unió területén valósulna meg, hanem a fejlődő országokban. A tervezetből hiányoznak a végrehajtásra vonatkozó biztosítékok, pénzbüntetések, amelyek elősegítenék, hogy a tagországok valóban betartsák a közösen elhatározott célokat - olvasható a közleményben.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések