ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Bojkott a válasz a vétóra

Új problémát jelent az Európai Uniónak, hogy Szlovénia egy határvita miatt blokkolta Horvátország uniós csatlakozási tárgyalásait - mondta a horvát elnök. A szlovén miniszterelnök azt közölte: ellenezni fogja, hogy pénteken megkezdjék a megbeszéléseket. Horvátországban erre sokan a szlovén termékek bojkottjával válaszoltak.
Létrehozva: 2008. december 19., 10:29
nyomtat küld

Annak ellenére, hogy az Európai Unió egyik vélt előnye az, hogy feloldja a tagállamok közötti történelmi feszültségeket, a látványos francia-német kiegyezés mintáját a kontinens keleti felén már nehezebb követni.

"Ez immár nem a mi, hanem az Európai Unió problémája" - így reagált Stipe Mesic horvát elnök arra, hogy a szomszédos Szlovénia barátságtalan módon blokkolta a Zágráb majdani uniós tagságához vezető tárgyalásokat.

Borut Pahor szlovén miniszterelnök arra figyelmeztette Zágrábot: ne próbálkozzon azzal, hogy pénteken, a brüsszeli kormányközi konferencián új fejezeteket próbáljon megnyitni. A tárgylások részeként ugyanis Horvátország most mutatta volna be azokat a térképeket, amelyek többek között a horvát-szlovén határt is megjelölik. A két volt Jugoszláv tagköztársaság már az 1991-es függetlenség óta vitában áll egymással a tengeri és szárazföldi határ miatt. Zágrábnak eddig 21 fejezetet sikerült megnyitnia a szükséges 35-ből a csatlakozási tárgyalásokon, és akkor állhat készen az uniós felvételre, ha az összes témában megállapodásra jut Brüsszellel.

A szlovén vétó ügye felkorbácsolta a hangulatot a szomszédban. Az egyik zágrábi szupermarketben megkérdezett emberek többsége például azt mondta: bojkottálni fogja a szlovén termékeket. Felmerült az is: korlátozzák szlovén állampolgárok hozzáférését a horvát ingatlanpiachoz.

Ivo Sanader horvát miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatóján azt mondta: példanélküli lépésre került sor az EU-történetében. Szlovénia lábbal tiporja a szolidaritás, a közösség és a jószomszédság elveit - folytatta, de hozzátette - még mindig baráti országnak tartja, "mert az emberi kapcsolatok fontosabbak a politikánál."

A két ország évek óta vitázik a pirani-öböl hovatartozásán. Egy hét évvel ezelőtti megállapodás tervezet szerint Szlovénia kapta volna meg a terület 80 százalékát. A szöveget azonban soha nem hagyták jóvá és Horvátország most már az öböl területének felét magának akarja.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések